Kvalitná právna úprava vysokoškolského zákona by mala byť dôveryhodná a garantovať odbornosť a nezávislosť kandidátov, hovorí prezidentka
Za kvalitnú právnu úpravu zákona o vysokých školách bude prezidentka SR Zuzana Čaputová považovať takú, ktorá zaručí ústavou garantovanú slobodu akademického bádania a ktorá bude obsahovať dôveryhodné garancie odbornosti a nezávislosti kandidátov na pozície rektorov, dekanov a členov správnych rád vysokých škôl. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti po stretnutí so zástupcami vysokoškolských študentov. Podotkla, že pripravovaná novela vysokoškolského zákona by mala byť v prvom rade o tom, či študenti dostanú kvalitnejšie vzdelanie.
„Kvalitná diskusia ohľadne prípravy akéhokoľvek zákona si vyžaduje dôveru zúčastnených strán a mrzí ma, že v prípade vysokoškolského zákona sa táto dôvera stráca,“ napísala. Ako ďalej vysvetlila, študenti cítia obavy z rizika politizácie vysokých škôl cez politický vplyv na obsadzovanie rektorských, dekanských a ďalších pozícií na vysokých školách.
Novela zákona o vysokých školách, ktorá mala podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium, bola v medzirezortnom pripomienkovom konaní do 12. novembra. Ministerstvo pripomienky vyhodnocuje a finálnu verziu plánuje predstaviť verejnosti. Predstavitelia akademickej obce však žiadali o jej stiahnutie. Vo svojich stanoviskách z 28. októbra sa zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine, ktorá vznikla v marci, nereflektuje jej požiadavky a politizuje vysoké školy. Proti novele vznikla 5. novembra online petícia za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách, pod ktorú sa doteraz vyzbieralo viac ako 19 400 podpisov. Tiež sa 16. novembra uskutočnil Zodpovedný protest za slobodné univerzity začne pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave na Šafárikovom námestí a pár dní predtým protest Filozofickej fakulty UK.
(SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.