Ľudia, ktorí šíria nepravdivé správy a hoaxy, prispievajú podľa Lengvarského k smrti obyvateľov Slovenska
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa v utorok stretol s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v súvislosti s verbálnymi útokmi zo strany obyvateľov na zdravotníckych pracovníkov. Podľa slov Žilinku spoločne hodnotili situáciu a zhodli sa, že takéto konanie treba jednoznačne spoločensky odsúdiť.
„Zdravotníci sú tu na to, aby chránili naše zdravie, preto si zaslúžia vďaku a ochranu,” uviedol Žilinka. Riešili sa aj téma šírenia poplašných správ a rôznych hoaxov, pričom podľa ministra „ľudia, ktorí tieto správy šíria, vlastne prispievajú aj k smrti obyvateľov Slovenska”.
Žilinka tiež pripomenul, že od 1. januára 2017 majú zdravotnícki pracovníci pri výkone zdravotnej starostlivosti v súvislosti s ochranou života a zdravia občanov status chránenej osoby. V praxi to znamená, že v prípade, že sú zdravotníci objektom útoku, či už verbálneho alebo fyzického, tak takéto konanie má byť v praxi posudzované ako závažnejší spôsob konania. „Inak povedané, hrozí za nich vyššia trestná sadzba,” vysvetlil Žilinka. Dodal však zároveň, že orgány prokuratúry sú až na konci reťazca v rámci trestného konania a prioritným orgánom, ktorý zodpovedá za odhaľovanie trestných činov a ich páchateľov, sú orgány Policajného zboru. Z tohto dôvodu sa ešte v utorok stretne s prezidentom Policajného zboru.
Počas víkendu o tejto téme s prezidentom Policajného zboru hovoril aj minister Lengvarský, ktorý v rámci vyhlásenia po skončení stretnutia potvrdil, že sa na potrebe riešenia útokov zhodli. Stretnutie so Žilinkom označil za prínosné a dodal, že cíti podporu, ako zo strany prokuratúry, tak aj Policajného zboru. Okrem atakov na zdravotníkov sa zároveň podľa Lengvarského otvorila aj téma šírenia hoaxov a nepravdivých tvrdení na sociálnych sieťach. „Snažili sme sa nájsť aj odpovede na niektoré otázky s týmto súvisiace, akým spôsobom postupovať, akým spôsobom tých ľudí odhaľovať a akým spôsobom ich potom ďalej riešiť, či priestupkom alebo trestnoprávne,” doplnil minister. Vyjadril sa tiež v tom zmysle, že urobí všetko preto, aby šíriteľov nepravdivých správ odhalili a potrestali, nakoľko sú aj kvôli nim nemocnice preplnené COVID pacientmi a nemôže sa poskytovať biela medicína.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.