Máme možnosť aj povinnosť konať tak, aby sme znovu nezažili august 1968, uviedla prezidentka
Máme možnosť aj povinnosť konať tak, aby sme znovu nezažili august 1968. Po 54 rokoch od invázie však stojíme proti masívnej propagande, šíreniu lží a nenávisti.
Na sociálnej sieti to napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy. Vyzvala tiež na vzdanie úcty obetiam invázie.
Prezidentka dodala, že dnes už nie sme okupovanou krajinou a o svojej budúcnosti sa rozhodujeme sami. Nežijeme ani v bipolárnom svete, sme súčasťou demokratického medzinárodného spoločenstva. V rámci tohto spoločenstva pomáhame napadnutej Ukrajine aj my, ktorí sme zažili normalizovanie za pomoci zbraní.
Invázia vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 bola najväčšou vojenskou operáciou od konca druhej svetovej vojny, a ktorá zastavila spoločenské zmeny a začal sa proces normalizácie. Podľa Čaputovej príbehy ľudí, ktorých totalita vyhnala, zlomila, či zničila ich budúcnosť, rezonujú dodnes. Očakávanú zmenu priniesla až Nežná revolúcia.
Zdroj: SITA, DSe;kl
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.