06.03.21

Matovič je hviezdou ruských médií

Ruská viacjazyčná spravodajská televízia RT so sídlom v Rusku, ktorá je prevádzkovaná štátom vlastnenou spravodajskou agentúrou RIA Novosti, už niekoľko dní informuje o dovezení vakcín na Slovensko. V posledných dňoch je však hlavnou hviezdou ich správ práve premiér Igor Matovič (OĽaNO) a koaličná kríza.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

V utorok sme vás informovali, že podľa slov europoslanca Ivana Štefanca (KDH) sa Rusko pomocou svojej vakcíny má snažiť o narušenie jednoty a dôvery vo vnútri Európskej únie. Podľa europoslanca je potrebné rešpektovať odborníkov a používať len vakcíny registrované v Európskej liekovej agentúre. Domnieva sa, že ak by Rusko o registráciu Sputniku V požiadalo, zrejme by ju aj dostalo. „To, že tak neurobilo, ukazuje, že vakcínu a aj celú pandémiu vníma ako primárne politickú a nie medicínsku záležitosť,“ doplnil Štefanec s tým, že Rusko sa aj pomocou svojej vakcíny snaží narušiť jednotu a dôveru vo vnútri EÚ.

reklamná správa

Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka sa následne pre agentúru SITA vyjadril, že zo strany Ruska je to „priehľadná geopolitická hra“ a Matovič jej dokonale „sadol na lep“. Dodal, že ruské médiá sú plné propagandistických fotiek z košického letiska a oslavných správ o tom, ako sa Slovensko „vykašľalo“ na európsku súdržnosť a privítalo záchranu z Ruska. Šimečka zároveň pripomenul, že EÚ už týždne vyzýva Rusov, aby dodali potrebné podklady a požiadali o registráciu Sputnika. Šimečka tiež povedal, že Matovič ukázal strategickú slabinu a Rusko sa bude snažiť využiť Slovensko pri svojej propagande a rozbíjaní európskej súdržnosť. Doplnil, že premiér tým zásadne skomplikoval situáciu slovenskej diplomacii a obáva sa, že aj bezpečnostným zložkám.

foto: SITA
foto: SITA

reklamná správa

Matovič a Ukrajina

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v stredu kritizoval slovenského premiéra Igora Matoviča. Dôvodom sú jeho výroky vo vysielaní Rádia Expres, kde na otázku, čo sľúbil Rusku za dodávku vakcín Sputnik V, odpovedal, že Zakarpatskú Ukrajinu. Premiér Igor Matovič sa následne na Twitteri ospravedlnil za svoje výroky: „Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za moju neprimeranú reakciu, ktorá by mohla podkopať ich spravodlivé úsilie."

Zdroj: https://twitter.com/i_matovic
Zdroj: https://twitter.com/i_matovic

Nezdá sa však, že toto ospravedlnenie na sociálnej sieti, ktorú Matovič ani poriadne nevyužíva Ukrajincom stačilo a na budove slovenského konzulátu v ukrajinskom Charkove sa vo štvrtok objavil nápis „Meníme Slovensko za Krym".

Hviezda ruských médií

Celý proces, ktorý následne po objednaní vakcín SPUTNIK V nastal vo vláde, pozorne sledujú ruské médiá a informujú o ňom. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) navyše odmieta zverejniť zmluvu, podľa ktorej Slovensko nakúpi dva milióny ruskej vakcíny Sputnik V., o čom sme vás informovali už v stredu.

zdroj: YouTube.com / RT
zdroj: YouTube.com / RT

Dnes bola v ruskej televízii RT reč práve o problémoch EÚ a vlády Igora Matoviča. "Európska Únia jednoznačne zlyháva vo svojej úlohe vakcinácie svojho obyvateľstva. Ich výroba je pomalá a distribúcia ešte pomalšia," vysvetľovala v ruskej televízii redaktorka Saskia Taylor otázku, prečo Igor Matovič musel svoje rozhodnutie o nákupe obhajovať. Niekoľkominútový spravodajský blog obsahoval hlavne výroky premiéra a tiež upravenú citáciu jeho facebookového statusu.


Upravený výrok Matoviča


V originálnom znení Matovič napísal na facebook: "To bolo kriku ... za 2 milióny vakcín, ktoré zachrania tisícky životov! “Hybridná vojna Ruska”, “Geopolitická zbraň Ruska”, “Putinov poskok” a všetky možné bludy o “Sieni hanby” ... a keď sa Rusi ponúkli, že ho môžeme bez sankcií vrátiť ... zrazu ticho. Hrobové". Upravená verzia vystrihla “Putinov poskok” a obsahovala: "za čo by sme sa mali hanbiť," pričom v originále statusu bolo "všetky možné bludy o Sieni hanby".

zdroj: facebook/Igor Matovič
zdroj: facebook/Igor Matovič

Celý záznam vysielania RT si môžete pozrieť na tomto linku.

(lm,SITA,foto: facebook,twitter,youtube,rt)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím