Medzi ministerské riešenia v oblasti inklúzie patria aj školské podporné tímy
Zavedenie školských podporných tímov, reforma poradní či rozšírenie možnosti dokončenia základnej školy. To sú niektoré z riešení v oblasti inklúzie, ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) zavádza.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová na dnešnej tlačovej konferencii informovala, že tiež pripravil stratégiu na zníženie prepadávania a z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska vyčlenil prostriedky nielen na doučovanie, reformu poradenského systému, ale aj na debarierizáciu budov škôl. Zároveň sa ministerstvu podarilo ukotviť v zákone inkluzívne vzdelávanie, teda vzdelávanie žiakov s ohľadom na ich rôznorodé potreby.
Síthova podotkla, že školské podporné tímy nebudú určené iba pre jedného žiaka, ale pracujú s každým žiakom na škole, ktorý to potrebuje. Fungovať budú ako prvá úroveň poradenského systému. „Ak má žiak problémy, napríklad ADHD, dyslexiu či autizmus, rodič nebude musieť cestovať niekoľko kilometrov do poradne a čakať, kým sa jeho dieťa dostane na rad,“ priblížila. V prípade pretrvávajúcich problémov nasledujú ďalšie úrovne, a to školský špeciálny pedagóg, všeobecné centrum poradenstva a napokon špecializované centrum poradenstva. Vzniknúť má aj spoločný portál evidencie klientov. Jeho cieľom je uľahčiť výmenu informácií.
Štátna tajomníčka poukázala aj na to, že pripravili stratégiu na zníženie opakovania ročníka. Ide o systém pravidiel, ktorými sa školy riadia, aby pomohli žiakom, ktorí zaostávajú. „Zároveň prinášame podporné opatrenia, ktoré poskytujeme žiakom, aby nemuseli ročník opakovať a mohli v škole uspieť. Tým hlavným opatrením je doučovanie, na ktoré sme vyčlenili 3,75 milióna eur,“ uviedla a doplnila, že medzi ich ďalšie opatrenia patrí aj preplatenie školských klubov detí pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, či vytvorenie pozícií pomocných vychovávateľov v materských školách pre prácu so žiakmi so zdravotným či iným znevýhodnením.
V prípade takzvaného „druhošancového vzdelávania“ a získania nižšieho stredného vzdelania ministerstvo vymedzilo tri spôsoby. Záujemca môže podstúpiť o komisionálne skúšky či požiadať o externé testovanie. Jednou z možností bude práve druhošancové vzdelávanie, ktoré sa rozširuje a okrem stredných škôl a základných škôl ho budú môcť poskytovať aj špeciálne školy.
(SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Košičania sa dnes ráno zobudili do nečakane bieleho rána, najmä v okolí mestskej časti Šaca, kde napadol takzvaný priemyselný sneh. Tento úkaz sa vytvoril vplyvom inverzného počasia a vypúšťania teplej pary z miestneho podniku U. S. Steel.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.