Medzi ministerské riešenia v oblasti inklúzie patria aj školské podporné tímy
Zavedenie školských podporných tímov, reforma poradní či rozšírenie možnosti dokončenia základnej školy. To sú niektoré z riešení v oblasti inklúzie, ktoré Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) zavádza.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová na dnešnej tlačovej konferencii informovala, že tiež pripravil stratégiu na zníženie prepadávania a z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska vyčlenil prostriedky nielen na doučovanie, reformu poradenského systému, ale aj na debarierizáciu budov škôl. Zároveň sa ministerstvu podarilo ukotviť v zákone inkluzívne vzdelávanie, teda vzdelávanie žiakov s ohľadom na ich rôznorodé potreby.
Síthova podotkla, že školské podporné tímy nebudú určené iba pre jedného žiaka, ale pracujú s každým žiakom na škole, ktorý to potrebuje. Fungovať budú ako prvá úroveň poradenského systému. „Ak má žiak problémy, napríklad ADHD, dyslexiu či autizmus, rodič nebude musieť cestovať niekoľko kilometrov do poradne a čakať, kým sa jeho dieťa dostane na rad,“ priblížila. V prípade pretrvávajúcich problémov nasledujú ďalšie úrovne, a to školský špeciálny pedagóg, všeobecné centrum poradenstva a napokon špecializované centrum poradenstva. Vzniknúť má aj spoločný portál evidencie klientov. Jeho cieľom je uľahčiť výmenu informácií.
Štátna tajomníčka poukázala aj na to, že pripravili stratégiu na zníženie opakovania ročníka. Ide o systém pravidiel, ktorými sa školy riadia, aby pomohli žiakom, ktorí zaostávajú. „Zároveň prinášame podporné opatrenia, ktoré poskytujeme žiakom, aby nemuseli ročník opakovať a mohli v škole uspieť. Tým hlavným opatrením je doučovanie, na ktoré sme vyčlenili 3,75 milióna eur,“ uviedla a doplnila, že medzi ich ďalšie opatrenia patrí aj preplatenie školských klubov detí pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, či vytvorenie pozícií pomocných vychovávateľov v materských školách pre prácu so žiakmi so zdravotným či iným znevýhodnením.
V prípade takzvaného „druhošancového vzdelávania“ a získania nižšieho stredného vzdelania ministerstvo vymedzilo tri spôsoby. Záujemca môže podstúpiť o komisionálne skúšky či požiadať o externé testovanie. Jednou z možností bude práve druhošancové vzdelávanie, ktoré sa rozširuje a okrem stredných škôl a základných škôl ho budú môcť poskytovať aj špeciálne školy.
(SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.