Minister školstva odsudzuje čin, ktorý sa stal v Miloslavove pri Bratislave
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) odsudzuje čin, ktorý sa stal v Miloslavove pri Bratislave. Násilie, útoky a neúcta totiž nemajú podľa jeho slov v slovenskej spoločnosti miesto. Zároveň ho však mrzí „medializácia, bulvárnosť a zneužitie sociálnych sietí na šírenie agresivity a ďalšieho nepokoja v našej krajine”. Minister to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.
„Rozumiem pocitu nespravodlivosti, ale ďalší nepokoj a s ním spojené emócie prehĺbia negatívne dopady na užšie a širšie okolie dotknutých. Tiež by som chcel zdôrazniť, aby diskusia neskĺzla k skratkovitým riešeniam a obvineniam, kde sa jednoducho za vinníka a aj riešenie označuje buď škola, rodina, sociálne siete či iné faktory. V týchto prípadoch ide o kombináciu množstva faktorov, ako je vplyv rodiny, rovesnikov, ale aj školy, spoločnosti a nálad v nej,” myslí si Gröhling.
Zároveň ozrejmil, že ministerstvo školstva komunikovalo s riaditeľkou školy, ktorá je podľa jeho slov veľmi otvorená a konštruktívna. „Dnes do školy nastupuje krízový tím zložený z psychológov, ktorí budú s učiteľmi konzultovať to, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach. Následne bude krízový tím v každej triede so žiakmi ošetrovať situáciu, ktorá sa stala. Naša štátna tajomníčka Svetlana Síthová sa v utorok tiež zúčastní na zasadnutí rady školy,” priblížil šéf rezortu.
Doplnil, že od januára do júna 2022 prebiehajú webináre pre metodikov prevencie a učiteľov proti šikane a v súčasnosti sa tvorí aj nová Smernica o šikanovaní pre školy a školské zariadenia. „Prevencia šikany, podpora ľudskosti, porozumenia a slušnosti je komplexný problém, ktorý si vyžaduje čas, a na ktorom musíme pracovať všetci,” uzavrel Gröhling.
Slovenská komora učiteľov (SKU) sa v tejto súvislosti v spolupráci s Centrom inkluzívneho vzdelávania pridáva k stanovisku prezidentky SR, aby Slovensko prekonávalo stúpajúcu náladu agresivity v spoločnosti a medzi deťmi. Chcú to dosiahnuť pomocou prevencie sociálno-patologických javov postavenej na otvorenej, nenásilnej a demokratickej kultúre školy. „Mediálna pozornosť sa dnes upiera na konkrétny prípad v Miloslavove, ale sociálno-patologické javy sú vo veľkom prítomné naprieč celou spoločnosťou a neobchádza to ani školy. Tieto javy sú ale primárne výsledkom vzťahov dospelých, ich kultúry komunikácie a (ne)spolupráce,” konštatuje detský psychológ Viktor Križo z SKU.
Za dôležitú preto považuje investíciu do „zdravých škôl”, ktorých hlavnou prioritou sú hodnoty ľudskosti a tolerancie implementované v školských vzdelávacích programoch ako ich integrálna súčasť. „Riešenia nemajú začínať protestami pred domom žiakov s nevhodným správaním, ale zmenou politickej kultúry, masívnou investíciou do kvalitného vzdelávania a otvorenou medzirezortnou spoluprácou na komplexných riešeniach podpory,” zdôrazňuje Križo. SKU zároveň vyzýva rezort školstva k stretnutiu relevantných aktérov.
Incident sa udial v nedeľu 2. januára v obci Miloslav. Tínedžeri mali vlákať 11-ročné dievča do areálu bývalého družstva. Tam ju zbili, opili a celú udalosť si nahrali na mobil.
Zdroj: (SITA, kh;gko)
Odporúčané články
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.