Ministri vnútra krajín EÚ rozhodli o rozšírení schengenského priestoru o Chorvátsko
Rada ministrov vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) vo štvrtok 8.decembra rozhodla o rozšírení schengenského priestoru o Chorvátsko, nevyjadrila však súhlas s prijatím Rumunska a Bulharska. Ako ďalej v tlačovej správe informoval štátny tajomník ministerstva vnútra SR (MV SR) Tomáš Oparty, od 1. januára 2023 sa Chorvátsko stane 27. členom európskej zóny voľného pohybu.
„Stane sa plnoprávnym členom schengenského priestoru. Žiadne kontroly na hraniciach, kontrola občianskych preukazov či pasov by mali byť súčasťou už aj vstupu a pohybu v tejto prímorskej krajine,” uviedol štátny tajomník rezortu vnútra.
Tomáša Opartyho zároveň znepokojuje, že Rumunsko a Bulharsko aj napriek tomu, že splnili všetky právne a technické podmienky pre vstup, nerozšíria Schengen. „Vyjadrujeme zároveň poľutovanie, že dnešné rozhodnutie Rady prinieslo smutný deň pre EÚ, nakoľko už opakovane bolo rozhodnuté o neprijatí spomínaných krajín,” dodal Oparty.
Na rokovaní Rady ministrov EÚ v Bruseli sa taktiež diskutovalo o problematike nelegálnej migrácie. „Ministerstvo vnútra kontinuálne presadzuje v boji s nelegálnou migráciou posilnenie ochrany vonkajších hraníc schengenského priestoru, Slovensko už urobilo množstvo konkrétnych krokov, aby pomohlo Európe riešiť tento dlhoročný problém,” zdôraznil štátny tajomník rezortu vnútra. Ako ďalej informoval, Slovensko taktiež vyjadrilo súhlas k opatreniam v boji proti prevádzačstvu, posilneniu vnútorných bezpečnostných opatrení, výmene informácií z krajín pôvodu a tranzitu či zintenzívnením spoločným vyšetrovaním za podpory Europolu a využívanie iniciatív spolupráce s tretími krajinami.
Zdroj: SITA, DSe, vr
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.