Na podporu vzdelávania na stredných odborných školách pôjde viac ako 19 miliónov eur
Na výzvu na podporu vzdelávania na stredných odborných školách a lepšiu prepojenosť s praxou pôjde viac ako 19 miliónov eur. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Andrej Ďuríček. Výzva je určená pre zriaďovateľov stredných odborných škôl z celého Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja.
Podporené budú projekty zamerané na modernizáciu vybavenia odborných pracovísk pre praktické vyučovanie, odborný výcvik a odbornú prax i celoživotné vzdelávanie. Záujemcovia vedia získať európske zdroje aj na modernizáciu jazykových a odborných učební, odborných dielní, knižníc či prednáškových a vyučovacích miestností. Projekty sa tiež môžu týkať stredných odborných škôl, centier odborného vzdelávania a prípravy, stredísk odbornej praxe a školských hospodárstiev a tiež internátov. Ďuríček podotkol, že pri stavebných úpravách je podmienkou zaistiť inkluzívne vzdelávanie. Z výzvy sa podporí aj obstaranie a modernizácia materiálno-technického vybavenia internátov a súvisiace stavebné úpravy, stavebné úpravy a rekonštrukcia priestorov a areálov a zvýšenie energetickej hospodárnosti budov.
Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) zdôraznila, že musia spraviť viac preto, aby odborné vzdelávania bolo moderné a zodpovedalo skutočným potrebám trhu práce. Vysvetlila, že školy potrebujú pre študentov dobre vybavené odborné učebne a dielne, aby im aj v spolupráci s firmami umožnili nadobudnúť potrebné odborné poznatky a prax. „Ak chceme, aby sa ľuďom vo všetkých regiónoch Slovenska žilo dobre, aby mladí neodchádzali za prácou inam alebo do zahraničia, musia mať v prvom rade šancu nájsť si dobrú prácu doma. Preto musíme aj naďalej podporovať zvyšovanie kvality odborného vzdelávania na stredných školách a táto výzva určite nie je posledná. Iba v tomto programovom období išlo na rozvoj stredných škôl dohromady viac ako 136 miliónov eur,“ dodala.
Z výsledkov Prognózy vývoja na trhu práce v SR II vyplýva, že 63 percent absolventov stredných škôl sa uplatňuje mimo odbor, ktorý vyštudovali. Podľa nich každý štvrtý stredoškolák mal pri voľbe študijného odboru málo informácií o uplatnení jeho absolventov a 36 percent stredoškolákov by si v prípade možnosti opätovnej voľby už svoj odbor nevybralo. Zo skupiny dvoj a trojročných učebných odborov hrozí nezamestnanosť najviac absolventom z odborov textil a odevníctvo, stavebníctvo, geodézia a kartografia, poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a rozvoj vidieka. V prípade štvorročných odborov ide o odbor polygrafia a médiá, ekonomika a organizácia, obchod a služby a tiež doprava, pošty a telekomunikácie. Problém s nájdením práce majú absolventi v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji, naopak najmenej nezamestnaných absolventov je v Bratislavskom kraji. Ďuríček tiež poukázal na to, že absolventi, ktorých vzdelávanie je viac prepojené s odbornou praxou, majú v priemere o 17 percent vyššiu mzdu ako tí bez dostatočnej praxe.
Na rozvoj stredných odborných škôl boli z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) v súčasnom programovom období dosiaľ vyhlásené štyri výzvy. Z nich ostala otvorená iba výzva na zvýšenie počtu žiakov stredných odborných škôl na praktickom vyučovaní v rámci Iniciatívy Catching-up Regions. Zo všetkých štyroch výziev získalo doteraz podporu 141 projektov.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.