Na prelome januára a februára nám nebo poskytne ďalšie nebeské divadlo
Kométa C/2022 E3 bude na prelome januára a februára 2023 na oblohe viditeľná aj bez ďalekohľadu. Najlepšie podmienky na jej pozorovanie budú od druhej polovice januára, keď pozorovanie nebude rušiť Mesiac. Kométa bude najbližšie k Zemi 2. februára – 42,5 miliónov kilometrov.

V tom čase dosiahne i maximálnu jasnosť okolo 5 mag, a tak bude na hranici pozorovateľnosti voľným okom. Ako ďalej v tlačovej správe informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, zdanlivý pohyb kométy po oblohe sa bude zrýchľovať, keďže sa približuje k Zemi. „V polovici januára je to 1,3 stupňa za deň, 25. januára 3,9 stupňa za deň a 2. februára 6,6 stupňa za deň. 15. januára je kométa v súhvezdí Pastier, 21. januára sa presunie do Draka, 25. januára do Malého medveďa, 28. januára do Žirafy, 4. februára do Povozníka a 9. februára do Býka,” informoval Rapavý. V stredných ďalekohľadoch bude pozorovateľná asi do konca marca v súhvezdí Eridanus.
Rapavý ďalej informoval, že kométa sa 30. januára bude presúvať 10 stupňov od Polárky a 11. februára len jeden stupeň východne od Marsu. „Od nás bude kométa pozorovateľná asi do konca marca, no to už bude v súhvezdí Eridanus a jej jasnosť poklesne pod 10 mag, a tak na jej pozorovanie bude potrebný ďalekohľad s priemerom aspoň 10 centimetrov,” uviedol Rapavý.
Kométa C/2022 E3 bola objavená 3. marca uplynulého roku astronómami Bryceom Bolinom a Frankom Mascim robotickou prehliadkou Zwicky Transient Facility (ZTF) na observatóriu Mt. Palomar v Kalifornii (USA). „Novoobjavený objekt bol pôvodne považovaný za asteroid, no po zistení slabej kometárnej aktivity bol preklasifikovaný na kométu. Krátko po objave sa podarilo na archívnych snímkach prehliadok ZTF a Pan-STARRS nájsť aj predobjavové snímky z novembra, októbra a júla 2021, ktoré pomohli spresniť jej dráhu,” tvrdí Rapavý. Zároveň dodal, že už prvé výpočty dráhy ukázali, že pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy bola na silne pretiahnutej eliptickej dráhe s dobou obehu približne 47 500 rokov. Rapavý zdôraznil, že ak bola dostatočne jasná, videli ju už neandertálci. „Naši potomkovia ju však už neuvidia, v súčasnosti sa jej dráha gravitačným vplyvom veľkých planét zmenila na mierne hyperbolickú a navždy našu Slnečnú sústavu opustí,” dodal.
Zdroj: (SITA, mt, vr)
Odporúčané články

Nebeské divadlo v podobe polárnej žiary priniesla silná geomagnetická búrka, ku ktorej aktuálne na Zemi dochádza. Polárnu žiaru budú môcť už v priebehu dnešnej (27. 2.) noci pozorovať aj obyvatelia Slovenska.

Dopravný podnik mesta Košice, a.s. informuje cestujúcu verejnosť, že od pondelka 13. marca 2023 dôjde k miernej zmene cestovného poriadku na linke 32.

Strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v pondelok 20. februára na sociálnej sieti avizovala, že dnes (21. 2.) podajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných parlamentných volieb. Jej súčasťou má byť aj vyslovenie súhlasu so zákazom darovania bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine.