Na Slovensko dopadol meteorit. Kto ho nájde, ponesie jeho meno

Nečakaný úkaz dopadol na územie Slovenska. Webový portál tvnoviny.sk informoval o tom, že na Slovensko dopadli zvyšky meteoritu. Jeho kúsky môžete nájsť aj vo svojej záhrade. Podľa toho, kto úlomky meteoritu nájde, bude meteorit, ktorý na Slovensko dopadol, pomenovaný.
Podľa informácií, ktoré zverejnil webový portál tvnoviny.sk padol meteorit včera (25. 7.) večer pred 20-tou hodinou, počas denného svetla. Preto nebol tak dobre pozorovateľný a povšimnuteľný, ako by bol, keby na Slovensko dopadol v nočných hodinách počas tmy. Meteorit bol zaznamenaný observatóriami na Morave a v Hurbanove. Na základe toho vedeli observatóriá vypočítať aj smer letu.
Pátranie po meteorite sa tak zúžilo na tri okolité obce Galanty, teda Pavlice, Abrahám a Pusté Úľany. Zvyšky meteoritu sa môžu nachádzať kdekoľvek v rámci týchto troch obcí, či už na záhradách, poliach alebo lúkach.
Úlomky meteoritu, ktorý na Slovensko dopadol, môžu byť rôznych veľkostí. Tie najmenšie úlomky môžu vážiť sotva gram a tie najväčšie by mohli byť veľké ako dlaň. Ak by ste sa rozhodli hľadať úlomky tohto meteoritu, pozerať by ste mali po čiernej kôre a okrem toho by mohol byť ťažší ako klasický kameň rovnakého rozmeru. Ak teda podobný objekt nájdete, môžete ho porovnať s klasickým kameňom. Aj nájdenie len jedného úlomku z meteoritu by bolo nielen pre astronómov, ale aj pre Slovensko výnimočné, pretože by sa tak zapísalo do astronomickej mapy sveta. Nájdené úlomky by boli následne uložené v múzeu, kde by bolo uvedené aj meno nálezcu, po ktorom by bol pomenovaný aj meteorit.
Zdroj: (tvnoviny.sk, ZL)
Odporúčané články

Čínski vedci oznámili úspešný test nejadrovej vodíkovej bomby vyvinutej Výskumným ústavom Čínskej štátnej lodiarskej korporácie. Referuje o tom web gazeta.ua s odvolaním sa na hongkonský denník South China Morning Post a štúdiu zverejnenú v marci.

V najbližších dňoch dôjde v Košiciach k zmene režimu fungovania cestnej svetelnej signalizácie na viacerých svetelne riadených križovatkách a priechodoch pre chodcov. Úpravy sa týkajú Triedy SNP, Prešovskej a Sečovskej cesty a Južného nábrežia.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.