Na Slovensko došlo ďalších 2,6 milióna testov
Na Slovensko dorazila zásielka ďalších 2,6 milióna antigénových testov. Testy sú v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR, odkiaľ sa podľa potreby vyskladňujú. V piatok o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Prvá zásielka 2,6 milióna antigénových testov zakúpených rezortom hospodárstva došla na Slovensko 7. januára.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) dostal za úlohu obstarať 16 miliónov antigénových testov na rokovaní vlády 19. novembra 2020. Rezort mal testy obstarať k 2., 9., 16. a 31. decembru. Sulík však premiéra Igora Matoviča (OĽANO) informoval, že termíny sa nedajú bez porušenia zákona splniť. Vláda následne 4. decembra zmenila uznesenie a znížila požadovaný počet testov na osem miliónov.
[ad][/ad]Ďalší postup v testovaní
Vláda v tomto týždni rokovala o ďalšom postupe v testovaní a záver by mala oznámiť po sobotňajšom (16. 1.) zasadnutí. Premiér presadzuje celoplošné testovanie všetkých obyvateľov Slovenska, no SaS aj ďalšie koaličné strany majú k testovaniu, aké bolo na Slovensku začiatkom novembra, výhrady.
Obstaranie testov bolo príčinou sporu medzi Sulíkom a Matovičom. Zatiaľ čo Sulík upozorňoval na nepresné zadanie špecifikácie testov zo strany ministerstva zdravotníctva, premiér svojho ministra obviňoval z neschopnosti a opakovane mu dlhý čas dodávky testov vyčítal. Situácia vygradovala v polovici decembra, keď Matovič v rozhlasovej relácii vyzval Sulíka na odstúpenie.
(TASR)
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Hasiči majú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice na Triede SNP v pondelok cvičenie, ide o simulovaný požiar. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.
Bývalý uznávaný kardiológ Ľubomír Laurinec (70), ktorý v minulosti pôsobil na prestížnych európskych klinikách a podieľal sa aj na liečbe exprezidenta Rudolfa Schustera, sa po odpykaní trestu odňatia slobody ocitol bez domova.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.