Na Slovensku bolo doposiaľ potvrdených vyše 4-tisíc pozitívnych prípadov Afrického moru ošípaných
Od prvého potvrdeného výskytu Afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do 31. júla 2022 bol výskyt AMO u domácich ošípaných potvrdený v 43 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 4 044 pozitívnych prípadov.
Najväčšou hrozbou pre Slovensko sú aj naďalej okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina. V tomto roku bolo zatiaľ zaznamenaných 5 prípadov výskytu AMO u domácich ošípaných. Posledný potvrdený prípad bol 26. júla tohto roka v okrese Michalovce, kde bola nariadená depopulácia 62 kusov ošípaných. Vyplýva to z informácie o aktuálnej situácii šírenia afrického moru ošípaných, ktorú vypracoval rezort pôdohospodárstva.
Prioritou je podľa rezortu chrániť veľkochovy a domáce chovy ošípaných, ktorých populácia každoročne výrazne klesá. K 31. júlu tohto roka sú stavy na úrovni 425,3 tisíca kusov. Najväčšie produkčné chovy ošípaných sú hlavne v juhozápadnej časti Slovenska, kde hrozí aj najväčší výskyt choroby a preto sa podľa ministerstva pôdohospodárstva musíme zamerať na ochranu a boj proti Africkému moru.
Africký mor ošípaných je neliečiteľná choroba diviačej zveri a ošípaných, kde v prípade pozitívneho potvrdenia sa nariaďuje totálna likvidácia celého chovu, avšak nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. V prípade jej nekontrolovaného šírenia ochorenia hrozí depopulácia stavov diviačej zveri.
Zdroj: (SITA, be;su;kg)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.