Na Slovensku neprejde sitom staníc technickej kontroly v priemere 13 zo 100 preverovaných áut
Na Slovensku neprejde sitom staníc technickej kontroly v priemere 13 zo 100 preverovaných áut. Ako ďalej informovala spoločnosť Testek, ktorá vykonáva dohľad nad činnosťou STK, ešte v roku 2018 pritom prechádzali technickou kontrolou takmer všetky preverované vozidlá. V štátoch Európskej únie však nevyhovelo 20 až 27 percent automobilov.
Štatistiky vychádzajúce z preverovania vozidiel tak boli v minulosti v príkrom rozpore s tým, čo uvádzali napríklad naši západní susedia. Zásadná zmena prišla pred dvoma rokmi, kedy popri štátnych kontrolných orgánoch rozšírila svoju činnosť aj spoločnosť Testek. Jej primárnou úlohou je dozerať na činnosť STK a ich technikov tak, aby zabezpečili ich efektívnu kontrolu a aby nedochádzalo k masívnym podvodom pri výkone technických kontrol.
„Korektne vykonaná technická kontrola je zárukou toho, že sú autá na cestách bezpečné a neškodia životnému prostrediu. Donedávna to na Slovensku podľa štatistík vyzeralo tak, že máme najlepší vozový park v Európskej únii. Po tom, čo sme začali dohliadať nad STK my, čísla také ružové nie sú a viac odzrkadľujú realitu,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Testek Marián Rybianský.
Z hľadiska nášho regiónu je bežné, že len 5 percent áut do troch rokov má nejaký vážny technický problém. V kategórii vozidiel nad deväť rokov je však už situácia oveľa horšia. Vážne a menej vážne chyby má 68 % vozidiel, prakticky teda prejde cez STK bez problémov ani nie tretina áut.
(SITA, su;zol)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.