Na Slovensku pribúda počet ľudí s vysokým tlakom a obetí infarktov
Slovákov podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) najviac ohrozuje vysoký krvný tlak a poruchy srdcového rytmu. Vo veľkej miere pribúdajú úmrtia na infarkt.
Počet hospitalizácií so srdcovocievnymi ochoreniami klesá. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. Hlavnou príčinou úmrtí a hospitalizácie sú u nás aj vo svete práve srdcovocievne ochorenia, ktoré postihujú čoraz mladšie ročníky. Dopomáha k tomu nedostatok pohybu, nezdravá strava, kilá navyše, fajčenie, alkohol, dlhodobý stres, vyšší vek, ale aj prechodené infekcie.
Po medziročnom poklese v roku 2020, ktorý bol prvým rokom pandémie, v roku 2021 počet sledovaných osôb medziročne vzrástol o 3,6 percenta. V starostlivosti kardiológov bolo ku koncu roka 2021 celkovo 697 577 osôb, čo predstavuje 128 z 1-tisíc obyvateľov. Návštev u kardiológa v minulom roku bolo o 7,6 percent menej ako v roku 2020. Vzhľadom na pohlavie muži prevyšovali len o 0,6 percenta. Najvyšší medziročný nárast bol zaznamenaný v skupine do 24 rokov, a to o 16,1 percenta a od 25 do 44 rokov 8,4 percenta. Pokles nastal len u 65 až 74-ročných o 1,8 percenta.
V roku 2021 pribudlo 98 083 nových pacientov prijatých do sledovania, čo predstavuje nárast o 10 percent oproti predchádzajúcemu roku. „Päťročný klesajúci trend počtu obetí infarktov zastavil rok 2021, keď vyskočil počet úmrtí na infarkt nielen medziročne, ale presiahol aj údaje z roka 2018,” uzavrela hovorkyňa NCZI.
Zdroj: SITA, qq, kg
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.