Na Slovensku sa zahniezdil nový vtáčí druh, dážďovník skalný
K vtáčím druhom hniezdiacim na Slovensku pribudol počas tohtoročnej hniezdnej sezóny dosiaľ len sporadicky pozorovaný dážďovník skalný (Tachymarptis melba). Zahniezdil sa v nedostavanej a chátrajúcej bytovke na najmladšom sídlisku v Michalovciach. Spoločne s jednou lokalitou v Porýní v Nemecku ide o najsevernejšie položené hniezdisko dážďovníkov skalných na svete, informovala TASR Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.
“Na Slovensku boli doposiaľ akceptované len tri historické záznamy tohto druhu, a to v rokoch 1949, 1955 a 1979. V rokoch 1980 – 2017 nebol tento druh zaznamenaný vôbec,” zdôraznil vzácnosť tohto nálezu ornitológ Matej Repel, ktorý hniezdenie dážďovníka skalného v Michalovciach potvrdil. Historicky prvá fotodokumentácia dážďovníka skalného na Slovensku sa následne podarila v roku 2018 Petrovi Chraščovi z SOS/BirdLife Slovensko. “V nasledujúcich rokoch sa pozorovania opakovali, vždy koncom leta. Pribúdajúce výskyty a dokonca aj viaceré hniezdenia v Maďarsku nám dávali nádej, že aj v Michalovciach možno hniezdi,” doplnil. Prvý výskyt dážďovníka skalného v hniezdnom období napokon v centre dolného Zemplína spozoroval Chrašč 20. júna, následné monitorovania hniezdenie potvrdili. Ornitológovia na základe opakovaných záletov predpokladajú, že sa v michalovskej bytovke zahniezdili dva až tri páry. Podľa SOS/BirdLife Slovensko tak počet hniezdiacich vtáčích druhov na Slovensku vzrástol na 229.
“Dážďovník skalný je vzhľadom podobný u nás bežnému dážďovníkovi obyčajnému (Apus apus), s dlhými kosákovitými krídlami a krátkym vidlicovitým chvostom. Je však od neho o niečo väčší a má biele bruško,” priblížila Lackovičová s tým, že jeho tradičným domovom sú skalné bralá a jaskyne od južnej Európy po Himaláje. V Stredomorí má byť bežným obyvateľom aj mestského prostredia, v ktorom hniezdi na starých budovách.
Podľa Repela hniezdia v nedostavanej michalovskej bytovke aj ďalšie druhy. “Minimálne 60 párov dážďovníkov tmavých, asi päť párov vrabcov poľných, žltochvost domový aj trasochvosty biele hniezdia v štrbinách medzi panelmi podobne ako dážďovníky skalné,” ozrejmil. Ornitológovia v tejto súvislosti pripomínajú, aby verejnosť pri rekonštrukciách a zatepľovaniach budov v mestách a obciach nezabúdala na inštalácie špeciálnych búdok fungujúcich ako dokonalá a bezpečná náhrada pre hniezdne príležitosti pre vtáky.
Zdroj: TASR, dur mia, jl
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.