Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces so skupinou takáčovcov
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes začal proces s údajnými členmi zločineckej skupiny takáčovci. V tomto prípade bolo pôvodne obžalovaných 16 osôb, súd však k veci pripojil aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R. Dvaja z obžalovaných sú stíhaní väzobne a Ľubomír K. prezývaný Kudla si už odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia. Medzi obžalovanými je napríklad aj Richard B., ktorý je stíhaný v kauze vraždy Miroslava Sýkoru so skupiny sýkorovcov. Ani jeden z obžalovaných na začiatku pojednávania neprejavil záujem o uzavretie dohody o vine a treste.
Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K. prezývaný Kudla. Ten si momentálne odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího. Národná kriminálna agentúra podnikla voči členom skupiny v roku 2017 akciu Aladin a následne v roku 2019 aj akciu Apač.
Podľa obžaloby pôsobili v riadiacej štruktúre skupiny pod Ľubomírom K. Marián G., Patrik V., Juraj A., ďalej Tibor F. ktorý šéfoval takzvanej „južnej vetve” skupiny a tiež zosnulý Martin M., ktorý bol aktívny v Trnavskom kraji. Z vyššie postavených členov sú v rámci iných konaní stíhaní aj Boris K. prezývaný Indián alebo Matej Z. známy z kauzy údajných manipulácií výpovedí v trestných konaniach. Činný pre skupinu bol podľa prokuratúry aj zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) František Böhm. Ďalší obžalovaní pôsobili napríklad ako ochrankári, členovia výjazdov alebo biletári, prípadne sa podieľali na ekonomickej trestnej činnosti.
Medzi 24 žalovaných skutkov patrí okrem založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny napríklad vyberanie výpalného, podpaľovanie vozidiel alebo objektov, prípadne vydieranie a hrubý nátlak.
(SITA, sa;gko)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.