Na Špecializovanom trestnom súde sa začal proces so skupinou takáčovcov
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes začal proces s údajnými členmi zločineckej skupiny takáčovci. V tomto prípade bolo pôvodne obžalovaných 16 osôb, súd však k veci pripojil aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R. Dvaja z obžalovaných sú stíhaní väzobne a Ľubomír K. prezývaný Kudla si už odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia. Medzi obžalovanými je napríklad aj Richard B., ktorý je stíhaný v kauze vraždy Miroslava Sýkoru so skupiny sýkorovcov. Ani jeden z obžalovaných na začiatku pojednávania neprejavil záujem o uzavretie dohody o vine a treste.
Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K. prezývaný Kudla. Ten si momentálne odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího. Národná kriminálna agentúra podnikla voči členom skupiny v roku 2017 akciu Aladin a následne v roku 2019 aj akciu Apač.
Podľa obžaloby pôsobili v riadiacej štruktúre skupiny pod Ľubomírom K. Marián G., Patrik V., Juraj A., ďalej Tibor F. ktorý šéfoval takzvanej „južnej vetve” skupiny a tiež zosnulý Martin M., ktorý bol aktívny v Trnavskom kraji. Z vyššie postavených členov sú v rámci iných konaní stíhaní aj Boris K. prezývaný Indián alebo Matej Z. známy z kauzy údajných manipulácií výpovedí v trestných konaniach. Činný pre skupinu bol podľa prokuratúry aj zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) František Böhm. Ďalší obžalovaní pôsobili napríklad ako ochrankári, členovia výjazdov alebo biletári, prípadne sa podieľali na ekonomickej trestnej činnosti.
Medzi 24 žalovaných skutkov patrí okrem založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny napríklad vyberanie výpalného, podpaľovanie vozidiel alebo objektov, prípadne vydieranie a hrubý nátlak.
(SITA, sa;gko)
Odporúčané články
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.