Na Ukrajinu bolo vyvezených už vyše 10 tisíc ton humanitárnej pomoci
Na Ukrajinu už bolo vyvezených viac ako 10 tisíc ton humanitárnej pomoci a z Ukrajiny prepravených tisícky zvierat do bezpečia na územie Slovenska. Vyplýva to z údajov na Open Data portáli, ktoré od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine zverejňuje finančná správa.
Finančná správa pripravila prehľad štatistických údajov o množstve prepravenej humanitárnej pomoci adresovanej Ukrajine aj o premiestňovaní spoločenských zvierat. Tieto údaje sú aktualizované denne a verejnosť ich nájde na transparentnom Open Data portáli finančnej správy.
Cez hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli smerujú na Ukrajinu tisíce ton humanitárnej pomoci. Za obdobie od 1.3.2022 do 23.3.2022 prestúpilo hranice 2 861 vozidiel, ktoré na Ukrajinu prepravili už 10 242 ton humanitárnej pomoci.
Opačným smerom z Ukrajiny do EÚ spolu s cestujúcimi prichádzajú aj spoločenské zvieratá, najmä psy a mačky. Tie sú prepravované nielen v sprievode ich majiteľov ale aj rôznymi organizáciami a aktivistami venujúcimi sa záchrane zvierat. Za obdobie 24.2.2022 do 23.3.2022 bolo cez cestné aj železničné hraničné priechody na našej východnej hranici prepravených 2 062 spoločenských zvierat, z toho 612 mačiek a 1 450 psov.
Snahou finančnej správy je poskytnúť verejnosti všetky potrebné informácie týkajúce sa prepravy tovaru cez slovensko-ukrajinskú štátnu hranicu. Už v prvých dňoch po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine pripravila finančná správa špeciálnu podstránku na portáli finančnej správy, kde sú k dispozícii všetky informácie o colných predpisoch, ktoré je potrebné dodržiavať.
Verejnosti je k dispozícii call centrum finančnej správy na telefónnom čísle 048 / 43 17 222, kde je možné smerovať otázky občanov týkajúce sa nielen prepravy humanitárnej pomoci a premiestňovania spoločenských zvierat. Všetky potrebné informácie sú verejnosti k dispozícii na internetovej stránke finančnej správy www.financnasprava.sk špeciálnej podstránke k situácii na Ukrajine a aj na sociálnych sieťach.
Zdroj: (Finančná správa SR, Colný úrad Michalovce)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.