Nadácia Zastavme korupciu podala trestné oznámenie na šéfa štátnych rezerv Jána Rudolfa

Nadácia Zastavme korupciu podala už druhú žalobu na Správu štátnych hmotných rezerv. Tá podľa nadácie odmieta poskytnúť informácie o COVID nákupe. Ako ďalej informovala, zároveň polícii doručila trestné oznámenie na predsedu úradu Jána Rudolfa, a to za nerešpektovanie prvého rozhodnutia súdu v tejto veci.
“Stáva sa nám opakovane, že si zástupcovia štátu svojvoľne vykladajú infozákon, odmietajú sprístupniť povinné údaje a vyhýbajú sa takto verejnej kontrole. Hmotné rezervy sú exemplárnym príkladom, preto sme sa rozhodli obrátiť aj na políciu, keďže podľa právnej analýzy, ktorú sme si nechali urobiť v renomovanej advokátskej kancelárii by mohlo konanie predsedu napĺňať skutkovú podstatu trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa,” uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.
Nadácia žiadala informácie k zákazke s firmou, ktorá štátu dodávala komponenty k testom na COVID 19. Mala totiž informácie, že verejné obstarávanie a nákup nemusel byť v poriadku. Pýtala sa na zloženie výberovej komisie, zápisnice z jej rokovania a žiadala zoznam ďalších spoločností, ktoré súťažili.
Hmotné rezervy to odmietli sprístupniť so zdôvodnením, že zákazku vysúťažili v rámci dynamického nákupného systému (DNS) a po dobu dvoch rokov, kým DNS trvá, nemôžu poskytnúť ani názvy súťažiacich firiem. A to pre obavu, že tieto by sa potom mohli medzi sebou dohadovať.
Nadácia odmietnutie považovala za účelové a obrátila sa na súd. Krajský súd Bratislava jej dal v júni za pravdu a odmietavé rozhodnutie hmotných rezerv zrušil. Napriek verdiktu súdu predseda Rudolf opätovne odmietol poskytnúť požadované údaje, čím si podľa nadácie nesplnil povinnosti, ktoré vyplývajú z jeho právomocí.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články

Od pondelka 31. marca 2025 bude autobusová linka 24 premávať na skrátenej trase. Obmedzenie platí do utorka 15.4. vrátane.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR. Jednotlivé projektové zámery financované z eurofondov sa postupne schvaľujú na Kooperačných radách UMR.