Najčastejším problémom fungovania samospráv býva nedodržanie pravidiel rozpočtovania a účtovníctva
Najčastejším problémom, ktorý vyplýva z kontrol fungovania územnej samosprávy, býva nedodržanie pravidiel rozpočtovania a účtovníctva, ale taktiež princípov transparentného verejného obstarávania. V tlačovej správe to uvádza Najvyšší kontrolný úrad SR s tým, že kontrolóri často narážajú aj na problém, ktorý súvisí s rozdelením právomocí medzi zastupiteľstvom a primátorom či starostom.
V ostatných dvoch rokoch NKÚ SR poukazuje aj na veľmi časté využívanie tzv. princípu osobitného zreteľa pri predaji alebo dlhodobom prenájme samosprávnych nehnuteľností. Tento inštitút nie je z pohľadu kontrolórov dostatočne zadefinovaný v zákone a v mnohých prípadoch je zneužívaný ako ľahšia cesta odporu či zahmlenie procesu predaja samosprávneho majetku blízkemu človeku štatutára mesta alebo poslanca zastupiteľstva.
„Nemenej významnými zisteniami sú aj rezervy pri nastavovaní vnútorného kontrolného systému v rámci magistrátov či obecných úradov, ale tiež pri odbornom fungovaní samosprávnych kontrolórov. Ďalšou oblasťou, kde kontrolný úrad nachádza rezervy, a to predovšetkým pri menších samosprávach, je povinné zverejňovanie informácií,” uvádza úrad. V tomto prípade ide podľa NKÚ SR napríklad o nezverejňovanie zmlúv, faktúr či objednávok s chýbajúcimi povinnými informáciami ako dátum a meno alebo chýbajúcimi prepojeniami medzi zverejnenými údajmi (zmluva – objednávka – faktúra) na internete.
NKÚ SR zdôrazňuje, že kontrola má byť v prvom rade súčasťou riadenia, teda nástroj, ktorý umožňuje županovi, primátorovi či starostovi získať uistenie, že ľudia, ktorí pracujú na župe, magistráte a miestnom úrade, konajú nielen v súlade so zákonom, ale že sa dosahujú želané efekty a benefity, ktoré súvisia s objemom vynaložených verejných prostriedkov. „Kontrola nie je nástrojom na naháňanie zlodejov a podvodníkov. Na to sú prioritne určené iné inštitúcie – polícia či prokuratúra,” konštatuje úrad. Ten však môže svoje zistenia postúpiť orgánom činným v trestnom konaní. Zároveň však zdôrazňuje, že podľa výsledkov kontrol sa samosprávy javia ako dobrý hospodár. „Nie sú tými subjektmi, ktoré by zásadným spôsobom zvyšovali verejný dlh,” uviedol NKÚ SR.
Úrad tiež pripomína, že starostlivo posudzuje podnety od občanov a niektoré projekty kontrol vznikajú práve na ich základe. „V tomto prípade sa rozhoduje o realizácii auditu na základe rizík, skutočností popísaných v podnete, ale významnú rolu zohrávajú aj kapacitné možnosti úradu. Na základe podnetov boli naposledy kontrolované obce Pukanec, Žehra, Horná Streda, Sereď, Vysoké Tatry či Košický samosprávny kraj,” dodal NKÚ SR.
Zdroj: sa, DSe
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.