Najväčší prípad korupcie v histórii ukrajinskej justície. Šéf najvyššieho súdu Ukrajiny prebral 2,76 milióna eur
V utorok (16. 5.) oznámil prokurátor Špeciálnej protikorupčnej prokuratúry Ukrajiny (SAPO) Olexandr Omeľčenko, že z dôvodu podozrenia z korupcie bol zadržaný predseda ukrajinského najvyššieho súdu.
Podľa NABU boli v rámci vyšetrovania zadržaní predseda súdu Vsevolod Kňaziev a taktiež právnik, ktorého meno nezverejnili. Druhý menovaný je podozrivý, že robil sprostredkovateľa v mene ukrajinského oligarchu Konstantina Ževaga.
Najväčší prípad korupcie na Ukrajine
Národný protikorupčný úrad a SAPO v pondelok (15. 5.) oznámili, že na najvyššom súde bola odhalená korupcia, pri ktorej mal byť Kňazeva prichytený pri preberaní úplatku vo výške 2,76 milióna eur. Podľa doposiaľ medializovaných informácií malo ísť o plán na získanie neoprávnených výhod prostredníctvom vedenia súdu a sudcov. Úplatok mal poskytnúť miliardár Kosťantyn Ževaho, ktorého cieľom bolo zaistenie si verdiktu, ktorý by mu umožnil kontrolu nad akciami jednej baníckej spoločnosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Európsky parlament uznal ukrajinský Holodomor za genocídu
Miliardár je obvinený z podplácania úradníkov vrátane sudcov najvyššieho súdu, aby ovplyvnil rozhodnutie v prospech jednej z jeho spoločností Finance and Credit. Šéf NABU Semion Kryvonos tvrdí, že prípad je „najväčší v histórii“, ktorý sa týka sa ukrajinského súdnictva.
Zdroj: SITA (hb), NM
Odporúčané články
V meste už cítiť sviatočnú atmosféru nielen na trhoch pri vysvietenom stromčeku, ale atmosféru dopĺňa aj výzdoba Hlavnej ulice. Z našej prvej vianočnej ankety vysvitlo, že Košičania sú štedrí a plánujú minúť na dary pre príbuzných pomerne vysoké čiastky. Preto sme sa v ďalšej ankete pýtali, či už majú pripravené vianočné darčeky, alebo ich kupujú na poslednú chvíľu.
V stredu 19. novembra došlo v ranných hodinách k vykoľajeniu vlaku ZSSK. Ako informoval portál railpage.net, keďže došlo k poškodeniu trate, možno očakávať meškania vlakov a nástupištia č. 1 a č. 2 sú mimo obsluhy.
Správa mestskej zelene v Košiciach v utorok 18. novembra opäť spustí prenájom živých vianočných stromčekov.