Našli ste na ulici umierajúce zviera? Takto postupujte
Situácia, keď človek na ulici nájde zranené či umierajúce zviera sa môže stať kedykoľvek a je dôležité vedieť správne postupovať. V tomto článku nájdete okrem iného aj informácie na koho sa obrátiť v prípade, ak máte podozrenie na týranie zvieraťa.
V prípade ak nájdete na ulici zranené chránené zviera v prvom rade je dôležité nahlásiť to na Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky. “Chránené živočíchy sa nesmú úmyselne odchytávať, zraňovať, usmrcovať, ani rušiť v ich prirodzenom areáli. Zakázané je aj chovať ich v ľudskej opatere, či zbierať ich vajcia. Priestupky pomenúva Zákon o ochrane prírody a krajiny,” pre KOŠICE: DNES uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Pri nájdení akéhokoľvek zraneného, chorého alebo uhynutého živočícha je tu možnosť obrátiť sa na pohotovostné čísla záchranných zariadení. Kontakt nájdete na stránke sopsr.sk.
Medzi pomerne časté situácie patrí aj nájdenie vtáčieho mláďaťa. V tejto situácii treba postupovať opatrne a web zachranazvierat.sk upozorňuje, že pokúsiť sa dať mláďaťu jedlo alebo vodu je to najhoršie, čo v danej situácii človek môže urobiť. Ak je vtáča ešte neoperené môžete ho zobrať do pootvorenej dlane a pokúsiť sa vrátiť ho do najbližšieho hniezda, čo sa nemusí vždy podariť, a preto v nepriaznivej situácii vyhľadajte záchrannú stanicu alebo zoológa. “Ak je vtáčatko na dotyk studené, znamená to, že je podchladené a je nutné ho zohriať. Zoberte ho do tepla a uložte ho na predhriaty uterák,” opisuje záchrana zvierat.
Ak máte podozrenie na týranie zvieraťa situáciu nahláste na Zelenú linku MŽP SR na bezplatné telefónne číslo 0800 144 440. Rovnako však môžete využiť mailovú komunikáciu na adrese [email protected].
Zviera nie je vec, a preto je najdôležitejšie nebyť ľahostajný. Vždy sa snažte situáciu riešiť hneď a nahlásiť na príslušné orgány.
(VT)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.