Návrh budúcoročného rozpočtu pre rezort je neakceptovateľný, tvrdí Lengvarský
Návrh budúcoročného rozpočtu pre zdravotníctvo, ktorý predstavilo Ministerstvo financií SR, je pre rezort zdravotníctva aj pre profesné a pacientske organizácie neakceptovateľný. Na tlačovej besede po okrúhlom stole o problémoch v zdravotníctve to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dúfa, že prvotný návrh rozpočtu pre zdravotníctvo sa upraví, aby mali pacienti zabezpečenú zdravotnú starostlivosť na adekvátnej úrovni.
Návrh rozpočtu pre zdravotníctvo kritizuje aj prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomáš Malatinský. Avizuje, že návrh rozpočtu pre rezort bude AZZZ pripomienkovať na stredajšom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. „Všetky príspevky počas diskusie boli k návrhu rozpočtu veľmi kritické,” povedal. Podľa neho by navrhovaný rozpočet reálne nepriniesol žiadne zvýšenie financií pre zdravotníctvo. Poukázal na nejasne prisľúbené peniaze na zvýšené ceny energií pre verejný sektor. „Verím, že sa vláde a ministerstvu financií podarí urobiť korekcie, aby zdravotníctvo fungovalo,” dodal.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko okomentoval návrh rozpočtu ako najhorší za posledných 20 rokov. „V rozpočte chýba minimálne 450 miliónov eur na to, aby bol systém stabilný. Ak by bol návrh rozpočtu takto schválený pre zdravotníctvo, môžeme povedať takmer s istotou, že apokalypsa slovenského zdravotníctva sa začne 1. decembra 2022 odchodom lekárov,” povedal . Poskytovatelia podľa neho nebudú schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. Dodal, že zároveň začali rokovať o prípadných protestoch, pokiaľ tento návrh parlament schváli.
Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth sa obáva, že sa zdravotná starostlivosť stane od 1. januára budúceho roka luxusom, ktorý si nebudú môcť dovoliť všetci občania. ,,V tejto situácii nie je možné, aby akýkoľvek poskytovateľ na Slovensku dokázal sanovať energetické straty, ktoré mu hrozia, ” tvrdí. Preddavky na energie, ktoré momentálne poskytovatelia dostávajú, sa podľa neho navýšili od 100 až 150 percent. Mnohí poskytovatelia sa tak podľa neho nebudú vystavovať riziku exekúcií a radšej ukončia svoje podnikanie v tomto rezorte. „Ambulantný sektor skolabuje,” dodal.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.