Nedaj sa! Projekt bojujúci proti šikane podporuje aj úspešná paralympionička
„Nedaj sa, hovor o tom!“ je divadelno-výchovné predstavenie realizované pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré pojednáva o problematike šikanovania, kyberšikany, sociálnej nerovnosti či rasizmu. Je realizované priamo na školách nielen v Košiciach, kde vzniklo, ale aj po celom Slovensku. Účinkujú v ňom mladí herci, absolventi Súkromného konzervatória na Zádielskej v Košiciach.

Projekt nám bližšie predstavili autori projektu Peter Dombrovský a herec Dominik Dupľák.
Aký je primárny cieľ týchto predstavení?
,,Cieľ predstavení vychádza z jeho názvu. Hovoríme o tom, aby sa či už obeť, svedok alebo aj agresor nedali a rozprávali o probléme. V našom projekte poukazujeme na to, čo konkrétne môže byť šikana. Dôležité je nedržať v sebe pocity, problémy, ťažkosti, ale aj radosti a dobré správy. Školy sa o predstavenie môžu uchádzať na našej stránke www.nedajsa.sk.“
Úspešná paralympionička o projekte
Alexandra Rexová je zrakovo znevýhodnená paralympionička, ktorá Slovensko reprezentuje v paraalpskom lyžovaní. Súťažila aj na Zimných paralympijských hrách v Pekingu v roku 2022, kde vo svojich šestnástich rokoch získala zlato v Super G a bronz v slalome.
,,Keď ma tvorcovia oslovili, okamžite som súhlasila, pretože som aj ja bola často svedkom týchto negatívnych javov v rôznych situáciách. Je dôležité, aby si žiaci v čo najmladšieho veku uvedomovali, že v spoločnosti sme rôzni a zdravotné znevýhodnenie, sociálna nerovnosť či farba pleti nesmú byť dôvodom na posmievanie či horšie prejavy,” uviedla úspešná paralympionička Alexandra Rexová.

Kedy vznikla celá myšlienka divadelno-výchovných predstavení?
,,Myšlienka predstavení ´Nedaj sa, hovor o tom!´ vznikla v roku 2020, kedy sa stretli dramaturg a umelecký manažér – Peter Dombrovský a herec Dominik Dupľák. Medzi naše základné pravidlá patrilo to, aby sa žiaci iba ´neuliali´ z vyučovania, ale naopak, aby naše predstavenie bolo nielen pre žiaka, ale aj učiteľa a celý vyučovací proces prínosné a zmysluplné.“
Čo bolo motiváciou pre vytvorenie tohto projektu?
,,Motiváciou boli príbehy a skúsenosti ľudí z nášho okolia, ktorí šikanovanie zažili na vlastnej koži, alebo to vnímali z pozície pedagóga či psychológa, a taktiež pohľad na zhoršujúce sa štatistiky ohľadom šikanovania na školách. Je veľa projektov, ktoré sa venujú tejto téme, ale dovolíme si tvrdiť, že ani jeden nie je tak blízko žiaka, ako práve náš.“
Pokračovanie nájdete na ďalšej strane
Odporúčané články

Zoologická záhrada v Košiciach bude od dnešného dňa až do odvolania zatvorená pre verejnosť. Rozhodnutie súvisí s preventívnymi opatreniami, ktoré nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) v súvislosti so šírením nákazlivého ochorenia slintačky a krívačky.

Pred začiatkom jari prebieha v Parku Anička údržba verejného priestoru, zameraná na obnovu mobiliáru a prípravu lokality na nadchádzajúce teplejšie mesiace.

Na základnej škole (ZŠ) Mateja Lechkého 4 na Sídlisku KVP vládne od januára čulý stavebný ruch. Mesto prerába nevyužívané priestory školy, v ktorých sa po rekonštrukcii vytvorí elokované pracovisko neďalekej materskej školy (MŠ) Húskova 45 s cieľom rozšíriť jej kapacitu. V nových priestoroch vznikne jedna trieda škôlky pre 20 detí.