Neporiadok pri kontajneroch rozčuľuje Košičanov
Keď sa na Triede SNP odovzdalo do užívania polopodzemné kontajnerovisko, domáci si mysleli, že s neporiadkom po „vyberačoch“ je koniec. Zdá sa však, že sa tešili predčasne.
Ako nám napísal náš čitateľ Jozef, spomínané kontajnerovisko vzniklo v novembri 2018 aj na podnety ľudí z okolia, keďže nájazdy neprispôsobivých občanov na odpadové kontajnery už boli neúnosné. „Človek si vtedy často povedal, že načo platí za odpad, načo vôbec platí dane. Žiaľ, nadšenie trvalo len chvíľu, dokiaľ si „vyberači“ nenašli spôsob, ako vytiahnuť obsah aj z týchto moderných kontajnerov,“ hovorí Jozef.
[ad][/ad]Podľa jeho slov je v okolí polopodzemného kontajneroviska opäť veľmi často neporiadok. „Otvory na papierový odpad sú malé, málokto má trpezlivosť skladať kartóny na potrebný rozmer. Pri plastovom odpade je zrejme nízka frekvencia odvozu, ten kontajner sa zaplní za menej ako dva dni. Nízka frekvencia je aj pre nájazdy „vyberačov“ i v prípade komunálneho odpadu,“ konštatuje čitateľ.
Dodáva, že väčšiu aktivitu v tomto smere by mohla vyvíjať aj mestská časť – tlačiť na KOSIT na častejšie vyvážanie odpadu, posielať tam častejšie mestských policajtov, prípadne zvážiť inštaláciu kamery, ktorá by priestor monitorovala a umožnila včasný zásah mestskej polície.
Neporiadok pri kontajneroviskách však hlásia aj z iných častí mesta – napríklad z Palárikovej či Braniskovej ulice.
Frekvenciu určuje zákon
V KOSIT-e nám na naše otázky odpovedali, že firma len zváža odpad na základe objednávky od mesta, ktoré pri odpadovom hospodárstve spolupracuje s firmou NATUR-PACK, a. s. Preto sme sa obrátili priamo na magistrát, kde nám na naše otázky odpovedali ľudia z referátu životného prostredia a energetiky.
Podľa odborníkov je frekvencia vyvážania jednotlivých druhov odpadu určená zákonom o odpadoch s účinnosťou od roku 2016. Pri papieri je počet zberov za rok 52, pri skle 12 zberov, v prípade plastu a kovov 68 zberov.
„Veľkým problémom je, že plast alebo škatule, ako zložky triedeného zberu, nie sú vo väčšine prípadov minimalizované,“ konštatujú zodpovední pracovníci magistrátu. Ak plastové fľaše, prípadne papierové škatule nie sú „pokrčené“, nádoba sa zaplní oveľa skôr.
Podnety občanov v tejto oblasti mestská časť môže riešiť len čiastočne, nemá totiž dostatočné právomoci.
„So stanicou mestskej polície úzko spolupracujeme, aby sme predchádzali podobným stavom, ale napríklad požiadavku na nainštalovanie kamery môžeme len preposlať na mesto, ktoré na to má kompetencie. V prípade prechodu vybraných kompetencií, medzi ktoré patrí aj odpadové hospodárstvo, sa vytvorí dostatočný priestor na dôkladný monitoring a prijatie potrebných opatrení, ktoré sa snažíme vykonávať aj dnes, no právomoci nás limitujú,“ tvrdí starosta mestskej časti Košice – Západ Marcel Vrchota.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.