Neuspeli, napriek tomu neľutujú
Košičania vo voľbách do Národnej rady SR výrazne nebodovali. Do parlamentu sa dostali iba traja – Peter Liba (OĽaNO), Richard Raši a Peter Žiga (obaja Smer). Mnohí však boli na zvoliteľných miestach… Niektorých sme oslovili.
Oto Žarnay (PS/Spolu)
Oto Žarnay kandidoval vo voľbách v roku 2016 za OĽaNO. Neskôr zo strany odišiel a zakotvil na 33. mieste kandidátky neúspešnej koalície PS/Spolu. Svoje rozhodnutie dnes neľutuje.
„V tom čase som to považoval za rozumné riešenie, pretože ako človek s liberálnejšími názormi som sa v klube necítil dobre. Neprestupoval som do inej politickej strany, takže to nebol z mojej strany kalkul. Stal som sa nezaradeným poslancom a až neskôr som spoluzakladal stranu Spolu – občianska demokracia,“ hovorí o svojom odchode teraz už bývalý poslanec.
Myslí si, že svoju prácu vykonával zodpovedne. „Predložil som 22 vlastných návrhov zákonov a pri ďalších 13 som bol spolupredkladateľom. Nepodpisoval som sa ako spolupredkladateľ pod každý návrh zákona, ako to robia poslanci za nemenovanú politickú stranu a potom vychádzajú v štatistikách ako najaktívnejší poslanci, ktorí predložili 200 či dokonca 260 návrhov zákonov. Ale o tom bežní občania nevedia,“ prezrádza niečo zo zákulisia. Za svoju najväčšiu chybu považuje to, že dôveroval niektorým ľuďom, ktorí sa napokon ukázali byť pokrytcami a karieristami.
[ad][/ad]„Určite som mohol byť aj aktívnejší, napríklad pri presadzovaní mojich návrhov, viac komunikovať s odbornou verejnosťou ako aj s ministerstvom školstva,“ konštatuje exposlanec, ktorý momentálne zvažuje všetky svoje možnosti, kam nasmeruje svoje pracovné úsilie. „Keďže som nikdy neprestal byť dušou učiteľ, vrátim sa zrejme do školstva.“
V tejto chvíli však nevie jednoznačne povedať, či na politiku nezanevrie. „To, čo som za štyri roky zažil, videl a čím som prešiel v parlamente a celkovo v politike, zanechalo vo mne trpkú príchuť. Práca pre ľudí ma však bavila, mnohí z tých, ktorým som pomohol, mi píšu aj po voľbách a motivujú ma, aby som to nevzdal a pokračoval ďalej. Všetko ukáže čas. Ak budem aj ďalej pracovať v nejakej strane, tak to bude strana Spolu. Do žiadnej inej strany sa nechystám. A či budem ešte kandidovať? Neviem…“
Marek Antal (Za ľudí)
Nováčikom v politike je manažér Marek Antal. Na kandidátke strany Za ľudí mal číslo 13. Po pridelení platných prednostných hlasov (krúžkov) klesol na pozíciu 14. On ich získal celkovo 1 884. Zatiaľ je druhý pod čiarou, a ak dvaja členovia strany Za ľudí pôjdu do exekutívy, stane sa členom poslaneckého zboru.
„Parlamentné voľby a politika sú pre mňa úplne novou skúsenosťou. Pri budovaní strany Za ľudí som od začiatku pracoval ako garant na programe strany za oblasti hospodárstvo a podnikateľské prostredie a vybudoval som za niekoľko mesiacov regionálne štruktúry v Košickom kraji. Podarilo sa nám dostať na kandidátku zaujímavé osobnosti a dali sme si za cieľ riešiť aj nepopulárne témy,“ konštatuje Antal.
„Veľmi ma táto práca napĺňa a rád by som v nej pokračoval. Existuje pravdepodobnosť, že ako náhradník dostanem do národnej rady pozvanie. Moje priority budú naďalej tie isté. Rozvoj zaostávajúcich regiónov, ktoré sú hlavne na východe.“ Chcel by podporiť malé a stredné podnikanie, rodinné podniky a farmy. Zaujímajú ho aj témy týkajúce sa vymožiteľnosti práva v podnikaní, nevysporiadané pozemky, komasácia pôdy či témy týkajúce sa chudoby.
„Čokoľvek, čo pomôže vytvoriť pracovné miesta a zastaviť odchod ľudí za prácou mimo tento región a zastaviť jeho úpadok. A takisto nový volebný systém s viacerými volebnými obvodmi, aby sa nestalo opäť to, že Košice a Košický kraj nemajú v parlamente primeranú reprezentáciu.“
Alena Zvarová Bašistová (SNS)
Do parlamentu sa dostala so stranou Sieť, ktorá sa rozpadla. Odvtedy pracovala ako nezaradená poslankyňa. V novembri 2019 prešla do SNS a na jej kandidátke mala číslo 25. SNS sa do parlamentu nedostala. Bašistová neúspešne kandidovala aj za primátorku mesta Košice v roku 2018.
„Ponuka SNS bola korektná, vnímala som ju ako možnosť pokračovať vo svojej práci,“ hovorí exposlankyňa, ktorá v NR SR viedla výbor pre sociálne veci. „Urobila som z môjho pohľadu maximum. Všetky pozmeňovacie návrhy alebo zákony, ktoré som predkladala, boli vyjednané naprieč politickým spektrom, so sociálnymi partnermi a všetky aj plénom prešli.“
Alena Bašistová plánuje aj naďalej pracovať v sociálnej oblasti a na politiku nezanevrie. „Aj naďalej zostávam členkou SNS a otázkou ďalšej kandidatúry sa nateraz nezaoberám.“
Lucia Gurbáľová (KDH)
Viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová kandidovala do parlamentu na kandidátke KDH, kde bola posledná v poradí s číslom 150. Od voličov získala 2 144 hlasov. Strana sa však do parlamentu neprepracovala.
„Neúspech KDH ma mrzí, lebo si myslím, že strana išla do volieb s kvalitným volebným programom, obetavý a usilovný tím okolo Alojza Hlinu vykonal kus poctivej práce a som si istá, že zastúpením v parlamente mohla prispieť k pozitívnej zmene politickej situácie na Slovensku. Žiaľ, útoky a antikampane najviac ubližujú práve stranám, ktoré pre podporu potrebujú každý hlas,“ skonštatovala L. Gurbáľová. Výsledky volieb bude s ostatnými straníkmi analyzovať a hodnotiť na celoslovenskom Sneme KDH.
Svoje rozhodnutie kandidovať do parlamentu za KDH neľutuje. „Skôr naopak, môj osobný výsledok v rámci kandidátky ma potešil, aj keď vždy platí, že sa dalo urobiť viac. O tom, čo prinesie budúcnosť a ďalšie voľby, či o otázkach ohľadom mojej ďalšej kandidatúry, je však v súčasnosti predčasné hovoriť.“
Elena Červeňáková (KDH)
Pozvanie na kandidátku KDH prijala Elena Červeňáková po dôkladnom zvážení. „Neľutujem moja voľba pre KDH bola správna.“
Pripúšťa, že každý človek robí v živote chyby. „Vždy som sa snažila pracovať zo všetkých síl čo najlepšie pre zlepšenie pracovných a finančných podmienok sestier, zdravotníkov. Sestry sú srdcom a hnacím motorom zdravotníctva. S pokorou a zodpovedne som pristupovala k poslaneckej práci v NR SR. Bola som tlmočníkom problémov pacientov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ hovorí exposlankyňa, ktorá sa chystá vrátiť k svojmu povolaniu.
„Budem ďalej pracovať ako sestra pri lôžku pacienta a venovať sa ošetrovateľstvu. Svoju prácu vykonávam na základe odborných vedomostí, praktických zručnosti a kritického myslenia. Robím ju s láskou pre našich pacientov,“ skonštatovala E. Červeňáková. Sama hovorí, že na politiku nezanevrie. „Budem sa podieľať na občianskej participácii naďalej. Aktuálne však neuvažujem o kandidatúre v ďalších parlamentných voľbách.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.