Nie sme si vedomí protiprávneho konania, tvrdí viceprezident komory záchranárov
Nie sme si vedomí protiprávneho konania, uviedol viceprezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) Michal Weinciller na margo utorkového protestu záchranárov pred parlamentom. V tlačovej správe uviedol, že protestu sa zúčastnili jednotlivci, ktorí dodržiavali všetky opatrenia, boli zaočkovaní a bez náznaku akýchkoľvek výtržností slušne vyjadrili svoj názor. „Považujeme za absurdné, ak dvaja záchranári skončia na štyri hodiny za mrežami len preto, že si dovolili upozorniť, že o pár rokov nebude mať kto zachraňovať občanov tejto krajiny,” dodal Weinciller.
Poďakovanie pred parlamentom bolo podľa komory posledným pokusom upozorniť, že sú tu záchranári, ktorých si krajina neváži, a teda ich možno ani nepotrebuje. Bolo symbolické, pretože aj predstavitelia štátu opakovane ďakovali zdravotníkom za odvedenú prácu počas pandémie, no všetky ostatné kroky ostali len v rovine sľubov. „Od jari počúvame od politikov, ministrov či premiéra o zvyšovaní platov, ktoré majú byť dorovnané k okolitým krajinám a majú tak zabrániť odlivu záchranárov a zdravotníkov zo systému. V čase mimoriadne napätej situácie, keď sú kolegovia unavení, vyčerpaní a frustrovaní nie len z pandémie, sa tieto slová dobre počúvajú,” vyjadril sa prezident komory František Majerský, jeden z dvojice políciou zadržaných protestujúcich.
Doplnil, že sa so záchranármi k tejto téme nestretol ani jeden minister zdravotníctva, ani premiér. Majerský tvrdí, že oslovili adresne všetkých 150 poslancov, aby odhlasovali zmenu rozpočtu a ďalších zákonov, no bez výsledku. V utorok popoludní nakoniec niekoľkých záchranárov prijali poslanci na neformálnom zdravotníckom výbore. Tam podľa Majerského opäť deklarovali, že budú mzdové a ďalšie otázky postavenia záchranárov a zdravotníkov riešiť. Vo večerných hodinách sa v rozhovore vyjadril k požiadavkám záchranárov aj predseda vlády Eduard Heger.
„Pán premiér aj včera tvrdil, že so záchranármi rokuje a otázku financovania zdravotníkov je možné vyriešiť do konca roka. Žiadne rokovania však za rok neprebehli. Veríme, že to pán premiér myslí úprimne, že mu na krajine záleží rovnako ako nám a rokovania skutočne začnú,” dodal Majerský. Komora sa v závere poďakovala všetkým kolegom, ktorí sa naprieč Slovenskom spojili pustením majákov a sirén a pripnutím čiernych stužiek vyjadrili vzájomnú súdržnosť. K protestu sa pripojili aj ďalšie záchranné zložky, vodiči z povolania a aj bežní občania.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.