Nové bankovky čoskoro v obehu
Národná banka Slovenska (NBS) spolu s ostatnými centrálnymi bankami eurozóny začne od utorka 28. mája 2019 vydávať do obehu posledné dve nominálne hodnoty zo série Európa, a to 100- a 200-eurové bankovky.
Ako povedal v pondelok v Bratislave na stretnutí s médiami Andrej Slížik, riaditeľ odboru riadenia peňažnej hotovosti NBS, uvedeniu do obehu predchádzali mnohé opatrenia smerujúce na podporu všetkých zainteresovaných strán s cieľom včasnej informovanosti, zabezpečiť prístup k novým bankovkám a podporiť adaptáciu strojov a zariadení v čo najväčšej miere.
NBS školila zástupcov polície, bánk, finančných inštitúcií a ďalších organizácií, ktorí budú ďalej poskytovať odborné školenia o nových bankovkách na celom Slovensku.
Ako Slížik zdôraznil, bankovky 100 a 200 eur prvej série nie je potrebné vymieňať v bankách, sú aj naďalej platné zákonné platidlo a ich výmena podobne ako predchádzajúcich nominálnych hodnôt prebehne postupne v rámci normálneho peňažného cyklu. NBS bude spolu s novými bankovkami vydávať do obehu aj zostávajúce zásoby 100- a 200-eurových bankoviek prvej série, a to až do vyčerpania ich zásob.
[ad][/ad]Miliardy kusov
Uvedené bankovky sú najvyššie nominálne hodnoty série Európa a 500-eurová bankovka v tejto sérii vydaná nebude. Doteraz vydané 500-eurové bankovky aj naďalej zostávajú zákonným platidlom a môžu sa používať v peňažnom obehu. NBS a ani ostatné centrálne banky Eurosystému ich však už do obehu nevydávajú.
Celkovo pre potreby emisie bolo vytlačených 2,3 miliardy kusov 100-eurových a 0,7 miliardy nových 200-eurových bankoviek.
Nové bankovky majú vynovený vzhľad, zdokonalené ochranné prvky a zjednotenú výšku na výšku 50-eurovej bankovky.
Ako si overiť pravosť?
Ľudia si pravosť bankoviek môžu overiť, a to hmatom, pohľadom a naklonením. Vyznačujú sa vyspelými bezpečnostnými prvkami, okrem iného satelitným hologramom, hologramom s portrétom mytologickej Európy, vystupujúcou tlačou a mnohým ďalším. Ako zdôraznili predstavitelia banky, ich pravosť sa dá bezpečne skontrolovať v priebehu niekoľkých sekúnd.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Súčasných 213 autobusov vo vozovom parku DPMK dostane ďalšie posily, ktoré prinesú cestujúcim v MHD výrazné zvýšenie komfortu, bezpečnosti a kvality cestovania. DPMK podpísal s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. dve čiastkové zmluvy na dodanie 30 nových nízkopodlažných autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) v celkovej hodnote takmer 13,8 milióna eur s DPH.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začne od stredy (15. 4.) s jarným čistením električkových tratí.
Americká spoločnosť AT&T pripravuje vo svojej košickej pobočke hromadné prepúšťanie. O prácu by malo prísť približne 200 až 230 zamestnancov. Organizačná zmena, ktorá nadobudne účinnosť od 1. júla, sa výrazne dotkne lokálneho trhu práce v metropole východu, pričom zasiahne predovšetkým zamestnancov na oddeleniach prichádzajúcich hovorov a ich manažérov.