Nové technológie v Košiciach. KSK predstavilo vodíkové auto a bicykel

Pri príležitosti Dňa Zeme Košický samosprávny kraj predstavil vodíkový bicykel, autá a spomenuli sa aj vodíkové autobusy. Košický samosprávny kraj zaobstaral 10 bicyklov, pričom jeden vodíkový bicykel stál 8 000€. Dve predstavené vodíkové autá má KSK iba zapožičané.
Dopravné prostriedky na vodíkový pohon nielenže neprodukujú žiadne emisie ale aj eliminujú škodlivé látky v ovzduší. Jedno vozidlo dokáže prejsť na jedno načerpanie do 250 km a vďaka palivovým článkom premieňa vodík na elektrinu.
„Európska únia zaviazala svoje členské štáty dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. To znamená, že potrebujeme z atmosféry odstrániť viac CO2, ako do nej vypúšťame. Na území Košického kraja sa vyprodukuje takmer tretina celkových slovenských emisií, preto musíme zbystriť pozornosť a staviť na obnoviteľné zdroje energie, ktoré nepoškodzujú prírodu. Vodík má najčistejšie spaľovanie, najvyššiu účinnosť a nepoškodzuje životné prostredie z pohľadu životného cyklu produktu. Dve vodíkové autá, ktoré máme k dispozícii a desať vodíkových bicyklov sú malé veci, na ktorých chceme ukázať východniarom, ako môže byť takýto zdroj energie nápomocný. Práve teraz, keď chce prioritne zelené projekty podporovať Brusel, máme šancu s pomocou eurofondov premeniť východ na Košický zelený (k)raj,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Košická župa prijala vlastnú vodíkovú stratégiu, a teda počíta s nasadením vodíka. Na nákup takýchto inovácií bolo v roku vyčlenených 630 000€ . Košický samosprávny kraj v najbližšom období očakáva dodanie 10 vodíkových bicyklov, ktoré majú dôjsť z Francúzska. Práve vďaka akcii s názvom Župné dni, ktorá sa začala dnes, budú mať východniari možnosť vyskúšať si jazdu na bicykli už 20. mája v Košiciach. Župné dni by mali kraj priblížiť jeho obyvateľom, a to aj vďaka zábavným aktivitám, umeleckým vystúpeniam a prezentácii rozmanitostí kraja.
(VT)
Odporúčané články

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

V košických oceliarňach došlo k vážnemu pracovnému úrazu. Pracovník dodávateľskej firmy spadol z rebríka vo výške približne siedmich metrov. Na miesto okamžite smerovala posádka Rýchlej zdravotnej pomoci.