Novodobý fenomén podvodníkov v Košickom kraji. Na toto by si mali dávať seniori pozor!
V posledných dňoch prijala Polícia Slovenskej republiky najmä v Košickom kraji viacero oznámení od občanov. Tí boli telefonicky kontaktovaní neznámymi osobami so snahou vylákania peňazí či cenností.
Vynaliezaví páchatelia sa tentokrát vydávali za zamestnanca Sociálnej poisťovne, ktorý im osobne doručí 350 eur, pričom potrebuje vydať z 500 eurovej bankovky. Po chvíli boli osoby kontaktované neznámym mužom, ktorý tvrdil, že je policajt. Ten im položil otázku, či im niekto pred chvíľou telefonoval. Následne uviedol, že ide o podvod a neznámeho páchateľa pozná a je na ceste k nim. Medzičasom zisťoval finančné pomery osoby a žiadal nachystať všetky peniaze, zlaté šperky a cennosti. Tie mali poškodené osoby vložiť do tašky a odniesť do odpadkového koša pred domom alebo vyhodiť z okna. Keď sa prípad vyšetrí, peniaze a cennosti sa im vrátia.
Páchatelia sú po celý čas s poškodenými osobami v telefonickom kontakte, aby ich mali “pod kontrolou” a hovor ukončia tým, aby nikomu nevolali. Občania boli natoľko obozretní, že vo viacerých prípadoch hovor ihneď ukončili, avšak v jednom prípade prišla dôchodkyňa o finančnú hotovosť a cennosti vo výške 15-tisíc eur. “Polícia sa od takéhoto konania dištancuje. Príslušník PZ nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Vždy postupuje zákonom upraveným spôsobom,” uviedla Polícia SR – Košický kraj na oficiálnej facebookovej stránke.
Pri osobnom stretnutí s občanom preukazuje policajt svoju príslušnosť k Policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poučí poškodenú osobu o ďalšom postupe. Polícia občanom radí, aby neposkytovali žiadne informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov s neznámymi osobami. Nemali by sa im zdôverovať a ani poskytovať informácie o majetkových pomeroch. V prípade, že má občan podozrenie o hodnovernosti telefonického kontaktovania, mal by to oznámiť prostredníctvom linky 158.
Zdroj: (FB/Polícia SR – Košický kraj, vu)
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.