Nový projekt v Tatrách sa bude zaoberať otázkou ich rozvoja aj ich problémami
Vo Vysokých Tatrách sa budú opäť zaoberať témou ich rozvoja, ako aj podhoria. Pripravujú tam nový projekt Doma v Tatrách, v rámci ktorého budú realizovať prieskum názorov a nápadov návštevníkov a domácich obyvateľov na túto tému. Verejnosť sa do neho bude môcť zapojiť priamo, a to od štvrtka 18. augusta do nedele 21. augusta na Hrebienku a v dňoch od 1. do 4. septembra v Tatranskej Lomnici v mestskom parku. Druhou možnosťou bude online vyplnenie dotazníka na internetovej stránke projektu.
Ako pre agentúru SITA priblížil tím projektu, samotný zber údajov v prieskume budú realizovať moderným spôsobom. „Inšpirovaný je viacerými veľkomestami a ich aktivitami ako rozvíjať jednotlivé štvrte, budovať komunity domácich a vytvárať pozitívny priestor pre návštevníkov. Tieto participatívne typy projektov sa pomaly začínajú udomácňovať aj na Slovensku a Tatry sú ideálnym miestom, kde takýto druh zapojenia verejnosti môže byť prínosom pre všetkých,“ ozrejmili organizátori. Z tohto dôvodu sa rozhodli nezbierať údaje jednoducho, do dotazníkovej formy, ale priamo na mieste stretnutia kreatívne, hravým spôsobom a nenáročnou formou. Prieskum sa bude v oboch termínoch konať v čase od 10:00 do 18:00.
V posledných rokoch sa podľa predstaviteľov projektu venujú médiá i sociálne siete často opakujúcim sa témam, ako sú parkoviská, zápchy či drahé služby. „Cieľom prieskumu je dať slovo veľkej reprezentatívnej vzorke návštevníkov i domácim tak, aby sme naozaj pochopili ich názory a spoznali váhu názorov, ktoré z nich prevládajú. Zároveň ďalším z cieľov je zamerať sa na širší región Vysokých Tatier, ktoré úzko súvisia s územím mesta Vysoké Tatry a častokrát sa tieto problémy neriešia komplexne,“ vysvetlili. Ide napríklad aj o záchytné parkoviská, dopravu, ale i cykloinfraštruktúru či krátkodobé a dlhodobé ubytovanie návštevníkov, ale i zamestnancov v cestovnom ruchu či z iného odvetvia.
Kurátorkou a kreatívnou riaditeľkou projektu je Majka Tkáčiková. Partnermi sú dve oblastné organizácie cestovného ruchu, a to Vysoké Tatry Podhorie a Región Vysoké Tatry. „Tieto organizácie zastrešujú okrem samospráv i komerčné subjekty. A preto, riešenia môžu prísť v budúcnosti nielen zo strany samospráv, ale i od podnikov cestovného ruchu, ktoré sa budú môcť inšpirovať z výsledkov prieskumu a vyriešiť nedostatky či potrebné služby poskytnutím komerčných služieb,“ dodali organizátori projektu.
Výsledky prieskumu a online zberu dát budú spracované a prezentované verejnosti vo forme výstavy na viacerých miestach a v galériách v regióne počas nasledujúceho roka. Zozbierané údaje majú byť podkladom pre ďalšie analýzy a prípravu materiálov pre koncept rozvoja územia mesta Vysoké Tatry, podhorské obce a priľahlé mestá tatranského regiónu.
Zdroj: (SITA, ta;fa)
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.