Od prvého výskytu Afrického moru ošípaných bolo na Slovensku potvrdených cez 4-tisíc pozitívnych prípadov
Od prvého potvrdeného výskytu Afrického moru ošípaných (AMO) na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do 31. augusta 2022, bol výskyt AMO u domácich ošípaných potvrdený v 43 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 4 079 pozitívnych prípadov.
Najväčšou hrozbou pre Slovensko sú aj naďalej okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina. V tomto roku bolo zatiaľ zaznamenaných päť prípadov výskytu AMO u domácich ošípaných. Posledný potvrdený prípad bol 26. júla tohto roka v okrese Michalovce, kde bola nariadená depopulácia 62 kusov ošípaných. Vyplýva to z informácie o aktuálnej situácii šírenia afrického moru ošípaných, ktorú vypracoval rezort pôdohospodárstva.
Prioritou je podľa rezortu chrániť veľkochovy a domáce chovy ošípaných, ktorých populácia každoročne výrazne klesá. K 31. augustu tohto roka sú stavy na úrovni 424,1 tisíca kusov. Najväčšie produkčné chovy ošípaných sú hlavne v juhozápadnej časti Slovenska, kde hrozí aj najväčší výskyt choroby a preto sa podľa ministerstva pôdohospodárstva musíme zamerať na ochranu a boj proti AMO.
Africký mor ošípaných je neliečiteľná choroba diviačej zveri a ošípaných, kde v prípade pozitívneho potvrdenia sa nariaďuje totálna likvidácia celého chovu, avšak nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat. V prípade nekontrolovaného šírenia ochorenia hrozí depopulácia stavov diviačej zveri.
Zdroj: SITA , qq, su, kg
Odporúčané články
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.