Od soboty platí zákaz vstupu do lesov. Aké sú však výnimky?
Okresný úrad Košice a Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor vydal zákaz využívania lesov verejnosťou s platnosťou od 23. 7. (sobota) od 6 hod. ráno do odvolania. O tejto skutočnosti sme vás informovali minulý týždeň. Za ten čas sa však rozbehla debata o tom, či platia isté výnimky z tohto zákazu. Na odpoveď sa redakcia KOŠICE: DNES pýtala príslušného Okresného úradu.
Od soboty platí pre Košičanov a obyvateľov širšieho okolia zákaz vstupu na lesné pozemky v okrese Košice a Košice okolie z dôvodu pretrvávajúcich vysokých teplôt, nedostatku zrážok a výrazného poklesu vlhkosti lesnej hrabanky, padnutých konárov a lesných podrastov. Okresné úrady Košice a Košice-okolie vo svojich opatreniach definovali, na koho sa zákaz nevzťahuje, a to konkrétne na obhospodarovateľov lesných pozemkov, užívateľov poľovníckych revírov, členov lesnej stráže, členov poľovníckej stráže a členov stráže prírody a členov rybárskej stráže, štátnych zamestnancov pri výkone štátnej správy, záchranné a ozbrojené zložky Slovenskej republiky.
V rôznych facebookových skupinách sa ich členovia pýtali na to, či sa výnimky vzťahujú na turistické chodníky alebo cyklotrasy, keďže sa s touto “výnimkou” stretli na rôznych weboch. Jedným z nich je aj webový portál Tatranského národého parku (TANAP), ktorý uvádza, že ,,obmedzenie sa nevzťahuje na turistické a cykloturistické trasy, takže pri plánovaní výletov nemusíte meniť svoje pôvodné úmysly“. Čo si však mnohí čitatelia neuvedomili, je to, že toto vyhlásenie sa vzťahuje len na lesné pozemky, ktoré spravuje a obhospodaruje Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
To bolo pravdepodobne podnetom na to, aby sa začali viesť špekulácie o tom, kde v rámci košických lesov vstup zakázaný je, a kde nie je. Túto otázku nám zodpovedal Okresný úrad Košice, ktorý zdôrazňuje, že ,,zákaz vstupu do lesa platí pre všetkých, aj pre cyklistov a bežcov. Turistické chodníky a cyklotrasy sa nachádzajú na lesných pozemkoch, taktiež platí zákaz využívať ich verejnosťou“. Výnimkou nie sú ani lesoparky a Vyhliadková veža Hradbová, ktoré sa takisto nachádzajú na lesných pozemkoch. O uzavretí veže informovali aj Mestské lesy Košice na svojom webe.
Okresný úrad Košice však informoval aj o ďalšej výnimke (mimo vyššie spomenutých), na ktorú sa zákaz využívania lesov verejnosťou nevzťahuje. Ide o majiteľov chát, ktorí majú chaty na vlastných pozemkoch a majú povolenia od obhospodarovateľov lesa, že môžu lesnú cestu využiť na prechod na svoj pozemok.
Ministerstvo vnútra SR takisto upozorňuje, že pri porušení zákona o ochrane pred požiarmi môže občan dostať pokutu do výšky 331 eur. „Ak sa previní právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať na 16 596 eur,“ doplnil rezort. Viac podrobností o aktualizované informácie o vydaných opatreniach pre jednotlivé okresy nájdete na webovom portáli Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
(BH)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.
Šiesty ročník osvetovej kampane Zastavme násilie na ženách štartuje dnes, keď si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Skončí sa 10. decembra na Deň ľudských práv. Kampaň vyhlásilo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Pridáva sa tak k celosvetovej iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) proti rodovo podmienenému násiliu Orange the World.