Od soboty platí zákaz vstupu do lesov. Aké sú však výnimky?
Okresný úrad Košice a Košice-okolie, pozemkový a lesný odbor vydal zákaz využívania lesov verejnosťou s platnosťou od 23. 7. (sobota) od 6 hod. ráno do odvolania. O tejto skutočnosti sme vás informovali minulý týždeň. Za ten čas sa však rozbehla debata o tom, či platia isté výnimky z tohto zákazu. Na odpoveď sa redakcia KOŠICE: DNES pýtala príslušného Okresného úradu.
Od soboty platí pre Košičanov a obyvateľov širšieho okolia zákaz vstupu na lesné pozemky v okrese Košice a Košice okolie z dôvodu pretrvávajúcich vysokých teplôt, nedostatku zrážok a výrazného poklesu vlhkosti lesnej hrabanky, padnutých konárov a lesných podrastov. Okresné úrady Košice a Košice-okolie vo svojich opatreniach definovali, na koho sa zákaz nevzťahuje, a to konkrétne na obhospodarovateľov lesných pozemkov, užívateľov poľovníckych revírov, členov lesnej stráže, členov poľovníckej stráže a členov stráže prírody a členov rybárskej stráže, štátnych zamestnancov pri výkone štátnej správy, záchranné a ozbrojené zložky Slovenskej republiky.
V rôznych facebookových skupinách sa ich členovia pýtali na to, či sa výnimky vzťahujú na turistické chodníky alebo cyklotrasy, keďže sa s touto “výnimkou” stretli na rôznych weboch. Jedným z nich je aj webový portál Tatranského národého parku (TANAP), ktorý uvádza, že ,,obmedzenie sa nevzťahuje na turistické a cykloturistické trasy, takže pri plánovaní výletov nemusíte meniť svoje pôvodné úmysly“. Čo si však mnohí čitatelia neuvedomili, je to, že toto vyhlásenie sa vzťahuje len na lesné pozemky, ktoré spravuje a obhospodaruje Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.
To bolo pravdepodobne podnetom na to, aby sa začali viesť špekulácie o tom, kde v rámci košických lesov vstup zakázaný je, a kde nie je. Túto otázku nám zodpovedal Okresný úrad Košice, ktorý zdôrazňuje, že ,,zákaz vstupu do lesa platí pre všetkých, aj pre cyklistov a bežcov. Turistické chodníky a cyklotrasy sa nachádzajú na lesných pozemkoch, taktiež platí zákaz využívať ich verejnosťou“. Výnimkou nie sú ani lesoparky a Vyhliadková veža Hradbová, ktoré sa takisto nachádzajú na lesných pozemkoch. O uzavretí veže informovali aj Mestské lesy Košice na svojom webe.
Okresný úrad Košice však informoval aj o ďalšej výnimke (mimo vyššie spomenutých), na ktorú sa zákaz využívania lesov verejnosťou nevzťahuje. Ide o majiteľov chát, ktorí majú chaty na vlastných pozemkoch a majú povolenia od obhospodarovateľov lesa, že môžu lesnú cestu využiť na prechod na svoj pozemok.
Ministerstvo vnútra SR takisto upozorňuje, že pri porušení zákona o ochrane pred požiarmi môže občan dostať pokutu do výšky 331 eur. „Ak sa previní právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať na 16 596 eur,“ doplnil rezort. Viac podrobností o aktualizované informácie o vydaných opatreniach pre jednotlivé okresy nájdete na webovom portáli Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
(BH)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
V chudobnej rodine zo Sobraniec došlo k tragédii. Do tamojšej nemocnice rodičia priviezli dvojmesačné dievčatko, ktoré už nejavilo známky života. Príčina smrti je zatiaľ neznáma, na objasnenie okolností čaká polícia na výsledky pitvy.