Od vypuknutia vojny na Ukrajine už uplynul rok
Dnes (24. 2.) je to presne rok, čo ruské ozbrojené sily napadli Ukrajinu. Keďže Slovensko má s východným susedom pozemnú hranicu v dĺžke približne 97,8 kilometra, vojna sa našej krajiny od prvého dňa dotýkala príchodom utečencov.

Pomoc Slovenska Ukrajine v číslach
- 1,2 milióna osôb prešlo z Ukrajiny na Slovensko za posledný rok,
- 108-tisíc osôb požiadalo o štatút dočasného útočiska,
- 20-tisíc osôb prichádza týždenne na územie Slovenska,
- 600 osôb priemerne požiada o dočasné útočisko za týždeň,
- 167,8 milióna eur venovalo Slovensko na pomoc Ukrajine,
- 9,3 milióna eur predstavuje hodnotu humanitárnej pomoci
- 850 ton humanitárnej pomoci,
- 4 humanitárne projekty pomohli 60-tisíc ľuďom zabezpečiť urgentné potreby,
- 30 bojových vozidiel pechoty BVP-1.
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko chce Ukrajine poskytnúť vyradené Migy, majú zachrániť nevinné životy
Osudný štvrtok 24. februára 2022
Dvadsiateho štvrtého februára 2022 pred úsvitom odpálilo Rusko desiatky rakiet na mestá naprieč krajinou a nevynechalo ani metropolu Kyjev. O niekoľko týždňov Rusi obsadili veľké časti Ukrajiny. Postúpili až na predmestia Kyjeva, kde neskôr vyšli najavo ich zverstvá, a dostali pod kontrolu väčšinu severovýchodu Ukrajiny okolo mesta Sumy. Ruské sily bombardovali Charkov na severovýchode, obsadili územia na východe a juhu až po Cherson a obliehali prístavné mesto Mariupoľ, ktoré napokon po mesiacoch intenzívnych bojov padlo.

Ukrajinskí vojaci držia vlajku pri pohrebe v meste Buča
Mohlo by vás zaujímať: Slovensko bude ja naďalej pomáhať Ukrajine
O pár mesiacov neskôr
V októbri sa situácia dramaticky zmenila. Rusko sa stiahlo zo severu a Ukrajina zaznamenala prvý významný úspech s vytlačením Rusov z okolia Charkova a protiofenzívou v Chersonskej oblasti. Rok od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá si na oboch stranách vyžiadala obrovské straty na životoch, má Kyjev pod kontrolou Cherson a boje sa sústreďujú na východe. Najťažšie boje sa v súčasnosti odohrávajú v okolí mesta Bachmut.

Žena hľadiaca na zdevastovaný ruský tank T-72B, ktorý je symbolom vypuknutia vojny na Ukrajine (Vilnius v Litve)
Na ďalšej strane sa dočítate, akú pomoc poskytlo Slovensko Ukrajine.
Odporúčané články

V Michalovciach sa včera odohrala situácia, pri ktorej rýchla reakcia polície pomohla tehotnej žene v ohrození.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Košičania môžu bez zbytočného čakania navštevovať ambulanciu všeobecných lekárov, otvorenú v centre mesta na Murgašovej 3 neďaleko námestia Osloboditeľov vedľa OC Dargov.