Odborníci a aktivisti vyzývajú na prijatie konkrétnych krokov k ochrane a podpore LGBTI+ menšiny na Slovensku
Po vražde dvoch mladých ľudí z nenávisti voči LGBTI+ menšine je potrebné prijať okamžité kroky k lepšej ochrane tejto komunity na Slovensku. Vyzývajú k tomu odborníci a aktivisti v oblasti menšinových práv, ktorí svoje požiadavky smerom na Národnú radu SR a vládu sformulovali do verejnej výzvy. Iniciátorom dokumentu, pod ktorým sa podpísalo vyše 30 ľudí zaoberajúcich sa témou menšín, je Inštitút Mateja Bela (IMB).
Dokument obsahuje štyri konkrétne požiadavky. Parlament má okamžite stiahnuť z agendy poslanecký návrh, ktorý zneužíva pojem ochrany detí na pokus o okresanie práv LGBTI+ menšiny. Poslanci majú bez ďalšieho meškania obsadiť pozíciu verejného ochrancu práv, keďže práve on môže výrazne prispieť k lepšej ochrane pred diskrimináciou. Vláda SR aj parlament majú prijať kroky k zrovnoprávneniu menšín na Slovensku, s dôrazom na LGBTI+ komunitu, vrátane zavedenia inštitútu partnerského spolužitia pre všetky osoby. Dokument zároveň vyzýva politické elity, aby sa vyhýbali ďalšej polarizácii verejnosti prostredníctvom netolerantnej rétoriky voči menšinám.
“Silné vyhlásenia v hodinách po vražde sú dôležité, ale sami o sebe nestačia. Signatármi výzvy sú ľudia, ktorí aj doteraz varovali verejnosť, čo môže spôsobiť podnecovanie napätia medzi občanmi. Príkladom je aj iniciatíva na zakázanie dúhovej vlajky, ktorá nám mesiace formovala verejnú diskusiu a stigmatizovala ľudí patriacich k menšine LGBTI+. Ak chceme zahojiť rany, ktoré utrpela naša spoločnosť, musíme prijať okamžité kroky smerujúce k zabráneninu ďalšieho zhoršenia situácie. Naše návrhy smerujú k dosiahnutiu spoločného postupu proti nenávisti,” povedal Ábel Ravasz, prezident Inštitútu Mateja Bela.
Zdroj: SITA, kh, kv
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na podvodnú stránku s názvom „Verejná doprava v Košiciach“.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Používanie robotických prístrojov pri rehabilitácii naberá na popularite a výsledky sú viac než presvedčivé. Uviedli to predstavitelia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, na sympóziu, ktoré nemocnica organizovala v Čechách, a zameriavalo sa na zdieľanie skúseností a poznatkov v oblasti moderných prístupov k liečbe pacientov.