Opičie kiahne sa nachádzajú už aj v Rakúsku. TOTO sú ich príznaky
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky potvrdil výskyt opičích kiahní v niekoľkých krajinách Európskej únie. Hovorkyňa Viedenského zdravotného združenia dnes (23. 5.) potvrdila prvý prípad opičích kiahní aj v Rakúsku. Prvé kiahne boli zaznamenané v prvej polovici mája. Nejde však o nové ochorenie.
Ľudské opičie kiahne sa prvýkrát objavili v roku 1970 u deväť ročného chlapca. Od tohto obdobia sa tento typ kiahní vyskytoval prevažne, no nie výlučne, v Afrických krajinách, keďže Európa nepatrí medzi endemické oblasti výskytu. Slovensko doteraz neevidovalo žiadny potvrdený ani podozrivý prípad.
Charakteristika a symptómy
Symptómy opičích kiahní majú miernejšie príznaky, ako pravé kiahne. Vírus prechádza zo zvieraťa na človeka a neskôr sa prenáša aj medzi ľuďmi. Infekcia môže byť spôsobená kvapôčkami zo slín či výlučkami z dýchacích ciest, preniknutím cez ranky na koži a rovnako aj kontaktom s predmetmi alebo oblečením, ktoré bol kontaminované.
Medzi najčastejšie prejavy ochorenia patrí teplota, bolesť hlavy, svalov, chrbta. U niektorých sa môže prejaviť aj zimnica, opuch uzlín či únava a vyčerpanie. Typická vyrážka sa na tele (najskôr na tvári) môže objaviť v priebehu 5 dní.
Aká je prevencia?
Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 6 až 21 dní. Odporúčania sú smerované na osoby, ktoré žijú alebo cestujú do západnej a centrálnej Afriky. Pozostávajú z vyhýbania sa ľuďom s príznakmi, vyhýbania sa kontaktu so zvieratami a predmetmi, ktoré by mohli byť kontaminované a odporúča sa konzumácia tepelne upravenej stravy či dôsledná hygiena.
“V súčasnosti by zdravotnícki pracovníci mali v rámci diferenciálnej diagnostiky zvážiť infekciu opičími kiahňami u jedincov so zodpovedajúcimi klinickými príznakmi. Je nutné informovať odbornú a laickú verejnosť o potenciálnom riziku šírenia opičích kiahní, najmä u osôb, ktoré majú príležitostný sex, viac sexuálnych partnerov a MSM komunity. Jedinci so zodpovedajúcimi príznakmi by mali bezodkladne vyhľadať odbornú starostlivosť,” dodáva úrad.
Zdroj: (WHO, TASR-vld rsc, VT)
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.