Osobná asistencia či tri hodiny telesnej výchovy. Toto sú nové zmeny v školstve
Od 1. septembra bude umožnené poskytovanie osobnej asistencie na školách a v školských zariadeniach. Mala by sa tak zabezpečiť podpora detí, žiakov a študentov so zdravotným postihnutím počas vyučovania. Zároveň budú mať žiaci tri hodiny telesnej výchovy do týždňa.
Kým asistenti pribudnú v školských zariadeniach vďaka podpise prezidentky, tri hodiny telesnej výchovy do týždňa budú zaručené napriek tomu, že prezidentka daný zákon nepodpísala.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Základná škola v Budimíri začne od septembra s novým systémom vzdelávania
Asistenti
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes (27. 6.) podpísala novelu školského zákona, ktorú 15. júna odobrila Národná rada SR. „Touto zmenou sa rozšíri možnosť poskytovania individuálnej pomoci pre deti v materských školách, žiakov na základných školách a študentov na stredných školách, ktorú im neposkytuje asistent učiteľa, keďže jeho činnosť je priepastne odlišná od úkonov osobnej asistencie. Asistent učiteľa zabezpečuje pomoc pri výchove a vzdelávaní, zatiaľ čo osobný asistent vykonáva úkony smerujúce k zaisteniu pomoci pri samoobsluhe,” vysvetlili predkladatelia návrhu Jana Žitňanská (Demokrati), Vladimíra Marcinková, Ondrej Dostál (obaja SaS) a Lucia Drábiková (OĽaNO).
Dodali, že pri predchádzajúcej právnej úprave často nemal kto deťom so zdravotným postihnutím pomôcť pri samoobslužných úkonoch, ako je napríklad podávanie jedla alebo osobná hygiena počas školského dňa. Zároveň ide veľakrát o samoobslužné úkony, ktoré zasahujú do intímnej sféry a je preto dôležité, aby žiak alebo študent mal pri sebe osobného asistenta, na ktorého je zvyknutý a ktorému dôveruje.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Stará jazdiareň je po veľkej rekonštrukcii opäť k dispozícii (FOTO)
Telesná výchova
Od 1. septembra tohto roka budú mať žiaci na základných školách tri hodiny telesnej výchovy do týždňa. Prezidentka Zuzana Čaputová síce návrh novely školského zákona nepodpísala, vďaka prelomeniu jej veta poslancami parlamentu však bude platiť. Hlava štátu pôvodne návrh vetovala, pretože navrhovala posunúť účinnosť schváleného zákona na 1. september 2025 bez ohľadu na typ základnej školy a na to, či škola disponuje telocvičňou.
Čaputová upozornila na viacero problémov, ktoré by na základe prijatého zákona školám vznikli. Zákon sa rozhodla vrátiť aj na základe odborných stanovísk ministerstva školstva, Štátnej školskej inšpekcie, predstaviteľov profesijných organizácií regionálneho školstva a Odborového zväzu školstva. Vyplýva z nich, že schválený zákon by bol v praxi s účinnosťou od 1. septembra 2023 nevykonateľný aj pre tie školy, ktoré majú prístup k telocvični a spôsobil by závažný zásah do výchovno-vzdelávacej činnosti škôl.
Návrh novely školského zákona predložila do Národnej rady SR skupina poslancov za strany OĽaNO a Sme rodina. Poukazujú na to, že pre 30 % detí predstavuje telesná výchova jediný fyzický pohyb, ďalších 40 % sa športu a fyzickej činnosti venuje len príležitostne.
Zdroj: SITA, sa.
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.