Ostatní členovia domácnosti s nakazeným človekom musia ostať v karanténe 15 dní
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová v rámci tlačovej besedy po rokovaní konzília odborníkov zopakovala pravidlá dodržiavania desaťdňovej karantény v prípade nakazenia sa niektorého člena domácnosti, napríklad dieťaťa.
„Domácnosť je s ním v karanténe, a to päť plus 10 dní z toho dôvodu, že takéto dieťa v domácnosti môže spolubývajúcich nakaziť počas piatich dní. Čiže týchto ľudí nemôžeme testovať hneď na druhý deň,” vysvetlila Prokopová.
Dodala tiež, že zaočkovaní členovia domácnosti, v ktorej je niekto nakazený, majú výnimku z karantény. Mali by však dodržiavať zvýšené protiepidemické opatrenia. Takisto majú možnosť sa dať na piaty deň od posledného kontaktu z nakazeným otestovať, pričom odpoved je dôležitý najmä vtedy, ak na sebe spozorujú nejaké klinické príznaky ochorenia.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
Na území Mestských lesov Košice v úseku od Cvičnej skaly po Alpinku sa začína výrub stromov. Terénne úpravy budú trvať do konca februára. Ako informovalo mesto Košice, dôvodom je dostavba cyklochodníka v Čermeľskom údolí. Predpokladaná hodnota investície je 5,5 milióna eur, prostriedky by mali pochádzať najmä z eurofondov.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcich o dočasných zmenách v mestskej hromadnej doprave z dôvodu technickej udalosti. Obmedzenia sa dotýkajú električkových liniek 1, 3 a 9, na ktorých bola v niektorých úsekoch zavedená náhradná autobusová doprava.
Korčuľovanie s hokejistami HC Košice v tréningovej hale Steel arény sa neuskutoční, dôvodom je zvýšená chorobnosť v tíme. Na sociálnej sieti o tom informoval hokejový klub HC Košice.