Otestujte si kvalitu vody úplne zadarmo počas Svetového dňa vody
Voda na Zemi zaberá približne dve tretiny celkového povrchu, pričom najviac vody je obsiahnutej v moriach a oceánoch. V ľudskom tele tvorí zhruba 65% celkovej hmotnosti človeka. Aj keď je voda tak veľmi dôležitá, zvyčajne o nej v praxi vieme len málo. Zamýšľali ste sa niekedy napríklad nad tým, ako sa voda dostane do vášho kohútika?
Ako sa pitná voda dostane ku Košičanovi?
Pitnú vodu do domácností v Košiciach distribuuje VVS (Východoslovenská vodárenská spoločnosť). Okrem toho má na starosti výrobu, distribúciu pitnej a úžitkovej vody, prevádzku kanalizácií a čistiarní odpadových vôd a s tým súvisiace servisné služby.
Na zásobovanie obyvateľstva využíva VVS viac ako 600 zdrojov, ktoré sa delia na podzemné (pramene, studne a vrty) a povrchové, kde patria vodné nádrže Starina a Bukovec, odkiaľ sa táto voda čerpá. Predtým, ako sa dostane do kohútika v bytovke, sa upraví a hygienicky zabezpečí v takzvaných úpravniach vôd. Upravovať sa však môže aj zdraviu neškodnými metódami dezinfekcie (chlórovaním, UV žiarením a pod.) Následne sa potom voda z vodojemov dostáva do rozvodnej siete ku Košičanom.
Prečo je dôležité piť pitnú vodu?
Pitná voda je pre organizmus človeka veľmi dôležitá. Bez vody vydrží človek nažive približne 3-4 dni, preto by sme rozhodne nemali zabúdať na dodržiavanie pitného režimu. VVS vo svojom elektronickom časopise Vodník uvádza niekoľko dôvodov, prečo piť čistú vodu:
- Takmer nič nestojí – oproti balenej vode zo supermarketov, je pitná voda z kohútika rozhodne lacnejšou alternatívou;
- čerstvosť je základ – pri balených vodách nevieme, ako dlho boli na sklade či predajni, kým sa dostali k nám. Pri pitnej vode máte vždy záruku, že ide o čerstvú a lahodnú vodu;
- kvalita na prvom mieste – voda z kohútika pochádza z kvalitných zdrojov;
- chutí nadovšetko – je zdrojom mnohých minerálov ako je vápnik či horčík;
- dbá na našu chrbticu – pitná voda z kohútika šetrí našu chrbticu, pretože nie je potrebné ju nosiť, ako v prípade balených vôd.
Máte vlastnú studňu? Otestujte si vodu zdarma
Už niekoľko rokov je známe, že majú obyvatelia Košíc či okolia možnosť dať si otestovať vodu a to práve na Svetový deň vody, navyše úplne zdarma. Táto bezplatná akcia sa pre Košičanov koná už 14-ty rok.
,,Pri príležitosti Svetového dňa vody 22. marca 2023 budú mať obyvatelia, ktorí nie sú napojení na verejný vodovod, opäť možnosť preveriť si kvalitu vody z domových studní v ukazovateli dusičnany,” uvádza VVS na svojej webovej stránke.
Stačí ak:
- napustíte najmenej 3 dcl čerstvej vody do sklenenej či plastovej vody;
- odnesiete vzorku do príslušného zákazníckeho centra v čase od 8:00 do 13:00 v stredu 22. 3. (Svetový deň vody).
Výsledky analýzy sa dozviete hneď na mieste. Na jednu osobu môžete nechať otestovať maximálne tri vzorky.
Súťažia celé triedy MŠ, ZŠ a SŠ
Projekt súťaží Vodovodná pozostáva z realizácie samostatných štyroch súťaží, realizácia každej je podmienená cieľovými skupinami a požadovanými formami i nárokmi. Rozdelenie zahŕňa i špeciálne kritériá pri vyhodnocovaní.
Prespievaj vodárenskú skladbu„ Tá pravá, vodovodná“ – súťaž je zameraná na triedy MŠ a 1. stupeň ZŠ Úlohou tried je pod vedením svojich pedagógov prespievať vodárenskú skladbu „Tá pravá vodovodná“. Podstatou je vzbudiť v študentoch záujem a chuť spolupracovať a odprezentovať produkt pitná voda z vodovodu ako ideálnu alternatívu zdravého pitného režimu.
Pôvodná melódia môže byť zachovaná, príp. upravená. Súčasťou súťažného príspevku/nahrávky môže byť aj tanec ako „oslava“ tej najvzácnejšej tekutiny. Cieľom je v deťoch prebudiť environmentálne cítenie a pozitívny postoj k prírode všeobecne. Vyhodnotené a odmenené budú triedy MŠ aj ZŠ na prvých troch miestach. Absolútny víťaz získava pre svoju školu 20% zľavu na vodné a stočné na 1 rok.
Natoč krátky spot na tému „Môj život s vodou“ – súťaž pre 2. stupeň ZŠ a SŠ – kolektívne dielo celej triedy s použitím školských kamier alebo smartfónov. Cieľom súťaže je motivovať a aktivizovať žiakov ku kreatívnemu a vtipnému vystihnutiu svojho každodenného života, ktorého bežnou súčasťou je pitná voda z vodovodu.
Prostredníctvom vlastnej videotvorby by mali dynamicky vyjadriť pozitívny vzťah a postoj k životnému prostrediu. Ambíciou VVS, a.s. je takto cieľavedome pestovať kritický a aktívny postoj k prírode a jej ochrane už u detí, podporovať ich pocit zodpovednosti za stav nášho životného prostredia. Rozsah súťažného príspevku: max 30-sekúnd, forma filmového pásu.
Súťažný príspevok triedy formou fotodokumentácie (série fotiek s popisom), prípadne krátkym filmom by mal byť zaslaný aj s krátkym vyhodnotením a popisom, aký zmysel mal EKO projekt pre žiakov. Vyhodnotené a odmenené budú triedy ZŠ aj SŠ na prvých troch miestach. Absolútny víťaz
získava pre svoju školu 20% zľavu na vodné a stočné na 1 rok.
Projekt súťaží Vodovodná štartuje presne na Svetový deň vody, teda 22. marca a trvá do 22. 4. 2023.
Podrobné informácie aj so štatútmi súťaží sú na webe VVS, a.s.: www.vodarne.eu
JL
Odporúčané články
Celkovo 84 športových klubov, resp. záujmových a občianskych združení, ktoré vykonávajú športové aktivity v našom meste, môže už onedlho získať na svoju činnosť 360 000 eur. Mestská rada v Košiciach dnes schválila bod „Poskytnutie nenávratných dotácií na šport pre rok 2024“. Ak sa so schváleným uznesením stotožnia v závere augusta aj poslanci mestského zastupiteľstva, pošle mesto dotácie športovým klubom a ďalším združeniam začiatkom jesene.
Mesto Košice pokračuje v intenzívnych opravách ciest a priľahlých chodníkov v rámci tretej etapy súvislých rekonštrukcií, ktoré sa začali 5. augusta. Práce v hodnote 5,65 milióna eur zahŕňajú viacero úsekov, ktoré sa postupne modernizujú a vylepšujú.
Tento víkend sa v areáli košického letiska uskutočnia Letecké dni Aeroklubu Košice. Jedným z partnerov tohto podujatia je aj Mesto Košice, ktorého primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) podpísal s predsedom občianskeho združenia Aeroklub Košice Jánom Magurom Memorandum o spolupráci.