Ozbrojené sily si prevzali už druhý tank typu Leopard 2A4
Ozbrojené sily (OS) SR si v Nemecku prevzali ďalší tank typu Leopard 2A4. Ide tak o druhý kus v rámci daru od Nemecka, ktorý OS SR dostali ako náhradu za 30 kusov vyradených vozidiel pechoty BVP-1, ktoré Slovensko darovalo Ukrajine. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková.
Technika musí prejsť komplexnou opravou
Ako ďalej rezort obrany uviedol, ďalších 13 tankov bude slovenským ozbrojeným silám dodaných priebežne do konca roka. Poverený minister obrany Jaroslav Naď priblížil, že technika ešte pred odovzdaním prechádza komplexnou opravou. Prvý z dodaných tankov prešiel skúškami na overenie vybraných takticko-technických parametrov vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na Ukrajinu už dorazili všetky slovenské stíhačky MiG-29
„Rezort aktuálne pracuje na ich vyhodnocovaní. Pre zavedenie tankov do OS SR bude potrebné aj preškolenie osádok, ktoré v priestoroch Centra výcviku Lešť v lete tohto roka zabezpečia príslušníci Bundeswehru,” vysvetlilo ministerstvo.
Prvý tank sme dostali ešte začiatkom mesiaca
Ešte začiatkom apríla uviedli Ozbrojené sily SR na sociálnej sieti, že ,,v meste Trebišov je dislokovaný, okrem 21. mechanizovaného práporu a 52. výsadkového práporu aj 14. tankový prápor – práve tu budú pôsobiť nové posily v podobe 15 kusov zmodernizovaných tankov Leopard, ktoré sú považované za jedny z najlepších tankov na svete a sú plné moderných technológií.”
Trebišovskú vojenskú posádku navštívila aj hlavná veliteľka OS SR Zuzana Čaputová, ktorá sa osobne presvedčila o výkonnosti a technologických vymoženostiach tanku Leopard.
Galéria
Na Ukrajinu už dorazili všetky slovenské stíhačky
Všetkých trinásť stíhačiek MiG-29, ktoré darovalo Slovensko Ukrajine, už dorazilo k našim susedom. Podľa slov Jaroslava Naďa išlo náročnú logistickú operáciu, za ktorú poďakoval všetkým zapojeným zložkám.
„Tento presun bol realizovaný po zemi s ohľadom na čo najväčšiu bezpečnosť, opäť obrovská vďaka všetkým zapojeným zložkám, pretože v takýchto prípadoch ide naozaj o dôležitú a náročnú logistickú operáciu,“ ocenil minister obrany SR Jaroslav Naď. Zdôraznil tiež význam stíhačiek pre obranu Ukrajiny a pripomenul, že pre Slovensko boli lietadlá MiG-29 nepoužiteľné. Viac sa dočítate v tomto článku.
Zdroj: SITA (kv)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.