Pamätáte si na znečistený Ružín? Takto vyzerá dnes (FOTO)
So znečistenými vodnými nádržami a plochami sa stretol snáď každý. Dlhodobé a intenzívne vzdelávanie a komunikácia v oblasti ochrany životného prostredia už prinášajú svoje výsledky. Uviedlo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky na oficiálnej facebookovej stránke.
Predstavuje to proces dlhodobý, ale veľmi dôležitý. Takmer každý sa už pri prechádzke stretol s voľne pohodeným odpadom. Čoraz znečistenejšie sú aj vodné plochy, rieky a vodné nádrže. Dlhodobým problémom spojeným so znečistením nánosmi odpadu je aj vodná nádrž Ružín, na Hornáde pri obci Margecany.
Na fotografiách môžete vidieť porovnanie dvoch pohľadov na Ružín. Vrchný záber je z roku 2021, na fotografii nižšie môžete vidieť záber spred niekoľkých dní. Možno teda skonštatovať, že dnes je v Ružíne menej odpadu ako v rovnakom čase pred rokom.
“Úsilie o čisté Slovensko prináša výsledky a my preto ďakujeme všetkým, ktorí sa zapájajú do čistiacich a vzdelávacích aktivít. Slovenská príroda si zaslúži jarné upratovanie,” uviedlo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky na oficiálnej facebookovej stránke.
Projekt Čisté Slovensko prichádza s jednou z prvých aktivít spojených s veľkým čistením vodných nádrží a riek v 13-tich lokalitách. “Nenechajme to plávať na Svetový deň vody realizuje Slovenský vodohospodársky podnik s podporou spoločnosti LIDL Slovensko a za aktívnej účasti zamestnancov podniku, dobrovoľníkov z občianskeho združenia NATURE by ČIVAS, Bratislavského dobrovoľníckeho centra a Clean,” dodali na oficiálnej facebookovej stránke.
(vu)
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.