Parkovanie na sídliskách bude ešte náročnejšie. Po novom už motoristi na chodníkoch nezaparkujú
Vláda schválila novelu zákona o cestnej premávke, z ktorej sa síce cyklisti budú tešiť, motoristi však až tak nie. Čo táto novela prinesie a kedy vstúpi do platnosti?
V tomto roku došlo k veľkému množstvu nehôd s cyklistami. Zmena novely zákona prišla po návale aktivistov a množstve politických návrhov. Za cyklistov vo veľkom bojovala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na svojich sociálnych sieťach.
Vďaka novej novele sa cyklisti budú na cestách cítiť bezpečnejšie. Podľa novely budú vodiči pri predbiehaní povinní dodržiavať presne stanovený odstup od cyklistov, chodcov a vodičov malých motorových vozidiel. V prípade, že pôjde vodič rýchlosťou do 50 km/h., bude povinný dodržať bočný odstup 1 meter. Ak pôjde rýchlejšie ako 50 km/h., je povinný držať bočný odstup od prechádzaného cyklistu, malého motorového vozidla či chodcu až 1,5 metra.
Novela zákona upravuje aj prednosť cyklistov a automobilov. Automobil, ktorý bude odbáčať, bude povinný dať cyklistovi prednosť na cyklotrase vedúcej popri ceste. Doteraz mal cyklista v takomto prípade prednosť len na namaľovanom pruhu.
Zakazuje sa parkovanie na chodníkoch
Novela zákona však upravuje aj parkovanie na chodníkoch. Najmä vo väčších mestách je problém s parkovaním obrovský. Na cestách stále pribúda veľké množstvo áut, avšak parkovacie miesta nie. Problémy s parkovaním majú najmä obyvatelia sídlisk. Preto sa uchyľujú k parkovaniu aj na chodníkoch, kde obmedzujú chodcov či mamičky s kočiarmi.
Podľa novely zákona však už motoristi nebudú môcť na chodníkoch parkovať ani v prípade, že nechajú voľný priestor 1,5 metra, ako tomu bolo doteraz. Parkovať na chodníkoch budú môcť iba tam, kde to bude povoľovať dopravné značenia.
„Toto nezmyselné opatrenie, ktoré malo Slovensko v zákone ako jediná európska krajina, výrazne znižovalo bezpečnosť aj dôstojnosť pešieho pohybu. Chodníky sa vrátia chodcom a na miestach, kde parkovanie skutočne nikomu neprekáža, ho bude môcť samospráva stále povoliť,“ napísala Cyklokoalícia na sociálnej sieti .
Novela zákona nadobudne účinnosť 1. marca 2022. Samosprávy musia dovtedy zmapovať jednotlivé chodníky a určiť, na ktorých chodníkoch bude možné parkovať aj naďalej, a na ktorých už nie.
Zdroj: (NR SR, Zuzana Lajčiaková)
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.