Pellegrini pripúšťa, že referendum nemusí byť platné
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini pripustil, že sa môže stať, že referendum nebude platné. Sám vníma, že účasť je nižšia, než napríklad v komunálnych voľbách.
Uviedol to na tlačovej besede po tom, ako sa referenda zúčastnil. Traja najvyšší ústavní činitelia, teda prezidentka, predseda vlády a predseda Národnej rady SR, podľa neho svojou neúčasťou odkázali občanom, že inštitút referenda je zbytočný a nemajú sa ho zúčastniť. Považuje to za nie dobrý signál a myslí si, že urobili chybu, keď sa nezúčastnili na referende. To, že jedna z opozičných politických strán sa usilovala sprivatizovať si referendum podľa Pellegriniho môže ovplyvniť výsledok, keďže nie každý sympatizuje s touto politickou stranou.
Tí, ktorí označujú referendum za zbytočné, sa podľa Pellegriniho mýlia, keďže môže nastať situácia, že politické strany sa na budúci týždeň nedohodnú na novele ústavy, keďže neustále prichádzajú s rôznymi pripomienkami či doplňujúcimi návrhmi. Naopak, dané referendum je podľa neho jedno z najvýznamnejších v histórii Slovenska, a ak by bolo platné, pomohlo by upokojiť situáciu v krajine. Rozhodnutím občanov by sa ústava zmenila tak, že by mohlo byť skrátené volebné obdobie a poslanci by sa potom venovali len hľadaniu termínu, myslí si Pellegrini. Nerobili by si z ústavy trhací kalendár a nepodmieňovali by svoje hlasovanie rozličnými podmienkami.
Pellegrini sa tiež vyjadril, že mnohí od účasti v referende odrádzajú, no on je toho názoru, že by kampaň by skôr mala byť vedená tak, či hlasovať za alebo proti položenej otázke. Verí tiež, že ako občania si v budúcnosti osvojíme inštitút referenda a bez ohľadu na to, čo bude predmetom referenda, zúčastníme sa na ňom. Netrúfol si odhadovať dnešný výsledok.
Predseda strany Smer-SD Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že v referende hlasoval hneď o siedmej ráno. Bez zmeny ústavy podľa neho nebude možné realizovať na Slovensku predčasné parlamentné voľby. Vo videu sa vyjadril, že ide o zvláštne referendum, keďže nikdy v histórii moderného Slovenska média a politici tak neodhovárali od účasti na referende. Podľa Fica je to dôkaz, že majú z referenda strach, no zároveň to dokazuje úbohý stav našej demokracie. „Na jednej strane majú plné ústa demokracie, ale keď ide o priamu formu, najvyššiu formu demokracie ako je referendum, tak hlava štátu, prezidentka, predseda Národnej rady, odvolaný predseda vlády odhovárajú ľudí, aby do tohto referenda nešli,” povedal vo videu.
Zdroj: SITA, ta, kl
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.