Pellegrini pripúšťa, že referendum nemusí byť platné
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini pripustil, že sa môže stať, že referendum nebude platné. Sám vníma, že účasť je nižšia, než napríklad v komunálnych voľbách.
Uviedol to na tlačovej besede po tom, ako sa referenda zúčastnil. Traja najvyšší ústavní činitelia, teda prezidentka, predseda vlády a predseda Národnej rady SR, podľa neho svojou neúčasťou odkázali občanom, že inštitút referenda je zbytočný a nemajú sa ho zúčastniť. Považuje to za nie dobrý signál a myslí si, že urobili chybu, keď sa nezúčastnili na referende. To, že jedna z opozičných politických strán sa usilovala sprivatizovať si referendum podľa Pellegriniho môže ovplyvniť výsledok, keďže nie každý sympatizuje s touto politickou stranou.
Tí, ktorí označujú referendum za zbytočné, sa podľa Pellegriniho mýlia, keďže môže nastať situácia, že politické strany sa na budúci týždeň nedohodnú na novele ústavy, keďže neustále prichádzajú s rôznymi pripomienkami či doplňujúcimi návrhmi. Naopak, dané referendum je podľa neho jedno z najvýznamnejších v histórii Slovenska, a ak by bolo platné, pomohlo by upokojiť situáciu v krajine. Rozhodnutím občanov by sa ústava zmenila tak, že by mohlo byť skrátené volebné obdobie a poslanci by sa potom venovali len hľadaniu termínu, myslí si Pellegrini. Nerobili by si z ústavy trhací kalendár a nepodmieňovali by svoje hlasovanie rozličnými podmienkami.
Pellegrini sa tiež vyjadril, že mnohí od účasti v referende odrádzajú, no on je toho názoru, že by kampaň by skôr mala byť vedená tak, či hlasovať za alebo proti položenej otázke. Verí tiež, že ako občania si v budúcnosti osvojíme inštitút referenda a bez ohľadu na to, čo bude predmetom referenda, zúčastníme sa na ňom. Netrúfol si odhadovať dnešný výsledok.
Predseda strany Smer-SD Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že v referende hlasoval hneď o siedmej ráno. Bez zmeny ústavy podľa neho nebude možné realizovať na Slovensku predčasné parlamentné voľby. Vo videu sa vyjadril, že ide o zvláštne referendum, keďže nikdy v histórii moderného Slovenska média a politici tak neodhovárali od účasti na referende. Podľa Fica je to dôkaz, že majú z referenda strach, no zároveň to dokazuje úbohý stav našej demokracie. „Na jednej strane majú plné ústa demokracie, ale keď ide o priamu formu, najvyššiu formu demokracie ako je referendum, tak hlava štátu, prezidentka, predseda Národnej rady, odvolaný predseda vlády odhovárajú ľudí, aby do tohto referenda nešli,” povedal vo videu.
Zdroj: SITA, ta, kl
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.