Platiť nemusí!
Búrlivé protestné zhromaždenie pred magistrátom v júni tohto roku sa skončilo stovkami nálepiek, ktoré nespokojní Košičania nalepili na budovu magistrátu. Ich odstraňovanie mal zaplatiť organizátor protestu.
Organizátorom protestného zhromaždenia proti novému parkovaciemu systému bol občiansky aktivista Henrich Burdiga. Po skončení prejavov zúčastnení hromadne polepili budovu, interiér i schodisko magistrátu nálepkami, ktoré v tom čase rozdávali ľudia z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť. Viacero z nich skončilo aj na fotografiách vedenia mesta a poslancov vo vstupnej hale. Nálepky musela na druhý deň odstraňovať upratovacia firma.
Henrich Burdiga bol prekvapený, keď dostal o dva týždne faktúru od správcu budovy, teda Bytového podniku mesta Košice. „Okrem sumy za elektrickú energiu, ktorú som si u nich objednal, BPMK odo mňa žiadalo aj zaplatenie upratovacích prác v hodnote 237 eur s DPH. Hneď som to aj reklamoval s tým, že mi nie je známe, že by v príčinnej súvislosti so zhromaždením a na podnet jeho organizátorov vznikla potreba upratovacích prác,“ hovorí aktivista.
Po viacerých listoch medzi ním a riaditeľom BPMK Róbertom Ujpálom mu už došla správna faktúra, len za poskytnutie elektriny na necelých 60 eur. Keď sme sa pýtali BPMK, prečo už netrvá na zaplatení upratovacích služieb, prišla nám ako odpoveď len jedna veta: „Ide o čiastočne sporný nárok, preto bolo upustené od jeho ďalšieho uplatňovania.“
Foto: Iveta Vaculová
Odporúčané články
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.