Po novom má mať každé centrum poradenstva a prevencie minimálne päť odborných zamestnancov
Každé centrum poradenstva a prevencie by malo mať po novom minimálne päť odborných zamestnancov a špecializované centrum troch. Vyplýva to z vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o zariadeniach poradenstva a prevencie, ktorá je do 13. decembra v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Zámerom vyhlášky je upraviť podrobnosti o činnosti a vnútornej organizácii zariadení poradenstva a prevencie. Vyhláška určuje najmä územnú pôsobnosť týchto zariadení, ich administratívne postupy, ako aj o podrobnosti o možnosti vnútorného členenia, personálnom obsadení a tiež zameraní špecializovaných centier poradenstva a prevencie. Účinná by mala byť od 1. januára 2022 vzhľadom na to, že aj novela školského zákona nadobudne platnosť.
Ministerstvo školstva konštatovalo, že v súčasnosti fungujú školské zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, ktoré sú však výrazne personálne poddimenzované. Dôsledkom toho je poskytovanie komplexnej odbornej starostlivosti obmedzené. Ako príklad uviedol dlhé čakanie na odbornú starostlivosť pre vysoký počet žiadateľov a časový nárok na konkrétny výkon či chýbajúce kategórie odborných zamestnancov. „Zákonom bola ustanovená povinnosť disponovať minimálnym počtom odborných zamestnancov v zariadeniach poradenstva a prevencie – v centre poradenstva a prevencie päť odborných zamestnancov a v špecializovanom centre poradenstva a prevencie traja odborní zamestnanci,“ objasnilo ministerstvo.
V centre poradenstva a prevencie má odbornú činnosť vykonávať najmenej jeden psychológ, jeden špeciálny pedagóg a traja odborní zamestnanci, ktorí vykonávajú pracovnú činnosť v kategórii psychológ, špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg, sociálny pedagóg alebo logopéd. Výber odborných zamestnancov, pri ktorých je možnosť výberu z navrhnutých kategórií, je v kompetencii riaditeľa zariadenia. Toto opatrenie podľa ministerstva umožní zohľadňovať regionálne špecifiká a potreby príslušného zariadenia. Centrum svoju odbornú činnosť vykonáva v územnom obvode kraja, v ktorom má sídlo. Jeho služby môžu využívať deti od narodenia do ukončenia sústavnej prípravy na povolanie, rodičia aj školský odborný tím či pedagogickí a odborní zamestnanci škôl.
V špecializovanom centre poradenstva a prevencie, ktorého činnosť sa vzťahuje na celé Slovensko, by mal pracovať najmenej jeden psychológ, jeden špeciálny pedagóg a jeden odborný zamestnanec, ktorý môže byť psychológ, špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg, sociálny pedagóg alebo logopéd. Špecializuje sa na jeden druh zdravotného postihnutia či na odborné činnosti vo vzťahu k deťom do dovŕšenia piateho roku veku, tak ako to ustanovuje školský zákon. Ministerstvo vysvetlilo, že vychádza z praxe doposiaľ pôsobiacich „zdrojových centier“, ktoré boli vysoko špecializované, vzhľadom na to, že vznikli pri špeciálnych školách vzdelávajúcich žiakov s vysokými nárokmi na materiálno-technické zabezpečenia a vybavenie diagnostickými prostriedkami či kompenzačnými a špeciálnymi učebnými pomôckami.
(SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.