Počas holokaustu milióny ľudí stratili dôstojnosť aj život, zdôraznil rezort spravodlivosti
Milióny ľudí stratili počas holokaustu dôstojnosť aj život pre zvrátenú ideu rasovej a etnickej nerovnosti. Zdôraznilo to Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) vo svojom profile na sociálnej sieti v súvislosti s dnešným Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu. Presne pred 77 rokmi bol totiž oslobodený najväčší koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.
Iniciatíva #WeRemember
Rezort spravodlivosti sa pri tejto príležitosti pripojil k iniciatíve #WeRemember, ktorá upozorňuje na hrôzy holokaustu počas druhej svetovej vojny. Ide o kampaň Svetového židovského kongresu v spolupráci s UNESCO.
„Nenávisť a extrémizmus by už v dnešnej demokratickej spoločnosti nemali mať miesto. No aj napriek tomu sa s nimi, žiaľ, stále stretávame. Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete často prekračuje únosné hranice. Považujeme preto za dôležité vystupovať proti prejavom fašizmu, extrémizmu, xenofóbie, rasizmu, či diskriminácie rôzneho druhu. Je to povinnosť aj voči všetkým tým, ktorých pamiatku si dnes pri príležitosti oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime pripomíname,“ uzavrelo MS SR.
Nesmieme zabudnúť na obete holokaustu, pripomenul minister obrany
Na obete holokaustu a na udalosti, ktoré k nemu viedli, sa podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) nemôže nikdy zabudnúť. Ako skonštatoval vo svojom profile na sociálnej sieti, na tento odkaz nie tak dávnej minulosti upozorňuje počas Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu aj iniciatíva #WeRemember – pamätáme a nezabúdame.
Korčok vyzýva k ostražitosti voči nenávistným prejavom
Sociálne siete, dezinformácie a pandémia COVID-19 prehlbujú nenávistné prejavy v našej spoločnosti. Je potrebné mať na pamäti, že to, čo sa začalo slovami v minulosti, vyústilo do fyzického násilia a v prípade Židov aj do masového vraždenia. Je našou povinnosťou byť ostražití voči všetkým nenávistným prejavom už pri ich zárodku. Povedal to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).
Ako informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie, jednou z priorít slovenskej diplomacie je podľa Korčoka pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania. Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ján Hero vyhlásil, že holokaust bol jednou z najtemnejších kapitol v histórii ľudstva.
„O hrôzach je nutné stále hovoriť, rovnako ako o tom, čo k týmto hrôzam viedlo aj preto, že tie najsilnejšie osobné svedectvá väznených v koncentračných táboroch z roka na rok ubúdajú. Strana Smer-SD sa hlási k protifašistickej tradícii a nulovej tolerancii voči snahám o zľahčovanie alebo relativizovanie hrôz holokaustu,” zdôraznila strana vo svojom profile na sociálnej sieti.
Je dôležité viesť deti k tolerancii už od útleho veku
„Minulosť už nezmeníme, ale je dôležité si ju pripomínať. Musíme urobiť všetko preto, aby sa takéto zločiny a zverstvá už nikdy viac neopakovali. Nenávisť a predsudky v našej spoločnosti nemôžu mať miesto, k tolerancii je dôležité viesť už od útleho veku deti a mládež, čo je veľká úloha a výzva pre nás dospelých. Je to v našich rukách a každý z nás môže priložiť ruku k lepšej budúcnosti,“ dodal Mikulec.
Zdroj: (SITA, isu;DSe , kh;mb , mb;DSe)
Odporúčané články
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu a utrpenie šesť miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny. Dňa 27. januára 1945 vojaci červenej armády oslobodili tábor, ktorý sa do histórie zapísal, ako najväčší masový hrob v dejinách ľudstva. Nacisti a ich prisluhovači na tomto mieste zavraždili približne 1,1 milióna ľudí, z ktorých tvorili Židia viac ako 90 percent, pripomína na sociálnej sieti Múzeum holokaustu v Seredi. Múzeum bolo otvorené presne pred deviatimi rokmi na mieste odkiaľ boli Židia deportovaní ako do Auschwitz, tak aj Birkenau.