Počet ľudí užívajúcich lieky proti nespavosti sa počas pandémie zdvojnásobil
Počet ľudí užívajúcich lieky proti nespavosti sa počas pandémie zdvojnásobil. Vyplýva to zo štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne VšZP. Kým v roku 2020 lekári predpísali lieky 40-tisíc poistencom, v roku 2021 ich bolo 85-tisíc. Informovala o tom Eva Peterová z odboru komunikácie VšZP v tlačovej správe.
„Príčinou môže byť nielen psychické napätie spôsobené pandémiou, ale aj samotné ochorenie Covid-19, ktorého dlhodobým následkom je práve nespavosť, a to bez ohľadu na vek,“ uviedla Peterová. Lieky na spanie užívajú najčastejšie ľudia nad 45 rokov, ale až 68 percent poistencov, ktorí ich berú, má nad 65 rokov. Podľa Peterovej bol v roku 2021 tento druh liečiv predpísaný aj 193 deťom do 18 rokov.
„Na optimálne fungovanie počas dňa potrebuje väčšina dospelých ľudí sedem až deväť hodín spánku. Ak človek spí dlhodobo menej, môžu sa objaviť problémy, ktoré sa prejavujú neschopnosťou zaspať, nočným bdením a budením či nekvalitným spánkom,“ vysvetlila certifikovaná spánková poradkyňa pre deti a bábätká Zuzana Guzmická. Človek by mal lekársku pomoc vyhľadať vtedy, ak ho nekvalitný spánok obmedzuje v každodennom fundovaní a spôsobuje mu psychické či fyzické ťažkosti.
Extrémnym deficitom spánku však trpia aj tínedžeri. Podľa Guzmickej spávajú s mobilným telefónom pri hlave, laptopy majú otvorené kým nejdú spať, čo negatívne ovplyvňuje ich spánok. K tomu im nenapomáha ani stres pre sociálne siete, pre ktoré mávajú čast úzkostné stavy, ktoré prirodzene blokujú spánok.
Pri poruchách spánku môže pomôcť aj správna spánková hygiena a zdravý životný štýl. „Dĺžka denného spánku, večera, spôsob uspávania, spánkové prostredie, teplota v spálni, svetlo, elektronika, wifi, sledovanie televízie či tabletu už dve hodiny pred spaním, ale aj to, čo dieťaťu v posteli čítame, ovplyvňuje kvalitu jeho spánku. Spánok podporuje dostatok pohybu a motorických aktivít, pri ktorých sa deti doslova vybijú, ale aj zdravá predspánková rutina s knihou namiesto sledovania televízie,” uzavrela Guzmická.
Zdroj: (SITA, it;bfe)
Odporúčané články
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.